Policja w Szwecji ma nadzieję, że amnestia dla osób oddających broń od lutego do kwietnia 2018 roku pozwoli na zebranie ponad 10,000 sztuk nielegalnie posiadanej broni i przyczyni się do zwalczania przestępczości.

W ostatnich latach w Szwecji miało miejsce wiele strzelanin i przemocy związanej z działalnością gangów. Policja na piątkowej konferencji prasowej poinformowała, że według niej jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest łatwy dostęp do broni.

„Ideą ogłoszonej amnestii jest zmniejszenie ilości nielegalnej broni w społeczeństwie. Wiemy, że często posiadanie takiej broni jest wstępem do popełniania znacznie cięższych przestępstw,” powiedział Joakim Norenhag, zachwalający projekt.

Według policji większość strzelanin jest powiązana z handlem narkotykami.

W czasie ostatniej amnestii w 2013 roku, zwrócono ponad 15,000 sztuk broni. Tym razem policja liczy na odzyskanie między 10 a 13 tysięcy sztuk.

Od 1 lutego do 30 kwietnia nielegalna i niezarejestrowana broń może zostać zwrócona policji bez narażania się na odpowiedzialność karną.

Oprócz ostatniej amnestii w 2013 roku w Szwecji miały miejsce jeszcze dwie takie inicjatywy. Jedna w 2007 roku, kiedy odzyskano 13,000 sztuk broni oraz 14 ton amunicji oraz druga w 1993 roku, kiedy było to 17,000 sztuk broni i 15 ton amunicji.

Około połowy broni zebranej podczas tych akcji to broń myśliwska, 30 procent to pistolety a 20 procent to broń automatyczna. Cała zebrana broń została później zniszczona.

Szwedzki rząd zaproponował także wprowadzenie kolejnej amnestii od października 2018 roku do stycznia 2019 dla osób zwracających granaty. Ma to pomóc w walce z licznymi wybuchami na ulicach szwedzkich miast, których zanotowano duży wzrost od 2015 roku.