Szwedzka policja aresztowała 14 osób planujących atak na centrum dla uchodźców

Wszyscy on posiadali zagraniczne dokumenty, policja jednak odmówiła ujawnienia ich narodowości.

We wtorek szwedzka policja oświadczyła, że aresztowała 14 osób, które miały planować atak na ośrodek dla uchodźców. W ich samochodach znaleziono siekiery, noże i metalowe rurki.

Władze podały, że osoby te zostały zatrzymane w poniedziałek po otrzymaniu przez policję informacji o planowanym ataku ma centrum imigracyjne w Nynäshamn, 60 kilometrów na południe od Sztokholmu.

Zemsta za molestowanie młodej polki

Podejrzani mieli zagraniczne dokumenty, gazeta Aftonbladet cytując policję twierdzi, że część z nich to Polacy mieszkający i pracujący w Szwecji.

„Uważamy, że centrum dla uchodźców było celem ataku,” powiedział rzecznik policji Hesam Akbari.

W zeszłym miesiącu grupa zamaskowanych mężczyzn prawdopodobnie pseudokibiców lub członków grup neo-nazistowskich zebrała się w centrum Sztokholmu i rozdawała ulotki wzywające do ataków na imigrantów.

Szwecja ze swoją populacją w wysokości 9,8 miliona mieszkańców, przyjęła w 2015 roku 163,000 uchodźców, stając się krajem z najwyższym takim wynikiem w Europie.

W zeszłym roku do Europy przybyło ponad milion osób – w większości z terenów objętych konfliktami w Syrii, Iraku i Afganistanie – powodując największy kryzys imigracyjny od czasów II wojny światowej.

Ponieważ liczba przybywających osób nie spada, wiele krajów łącznie z Austrią, Niemcami, Danią, Szwecją, Francją zaostrzyło swoją politykę wobec imigrantów, chcąc ich zniechęcić do przyjazdu.

W Szwecji władze zostały wezwane do zwiększenia bezpieczeństwa po tym jak pracownica ośrodka dla nieletnich uchodźców została w nim zabita przy użyciu noża. Szwecja spodziewa się, że w tym roku liczba przybyłych uchodźców może wynieść 140,000.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało nas, że Ambasada RP W Sztokholmie  skontaktowała się z policją oraz prokuratorem prowadzącym dochodzenie. Sprawa jest znana i monitorowana. Polska placówka jest w stałym kontakcie zarówno z policją jak i prokuratorem.

Komentarz

1 Komentarz na "Szwedzka policja aresztowała 14 osób planujących atak na centrum dla uchodźców"

avatar
wpDiscuz