Czas wykopać z szafy ciepłe swetry, a z domowej apteczki – witaminy i lekarstwa na przeziębienie.

Ubiegły weekend był w Szwecji wietrzny i chłodny, a to oznacza tylko jedno: nadeszła astronomiczna jesień.

Pogorszona pogoda objęła ponad połowę kraju. Górskie tereny północnego zachodu już wcześniej dotknięte zostały chłodem, tam jesień przyszła w sierpniu.

Mieszkańcy fińskiej Laponii i najbliższych okolic są przyzwyczajeni do takiego stanu rzeczy. W ciągu pierwszych tygodni września jesienna aura zdążyła opanować wschód Szwecji, a do 19 dnia tego miesiąca dała się we znaki wszystkim, którzy mieszkają na północy.

W weekend chłodna zawierucha dotarła na południe kraju, chociaż w trzech największych miastach (Sztokholmie, Malmö i Göteborgu) oficjalnie wciąż było kalendarzowe lato. Skończyło się ono 23 września.Poniższa mapa pokazuje, gdzie panuje jaka atmosfera. Terytoria zaznaczone na czerwono znajdują się w strefie „letniej”, a te zakolorowane na żółto – w jesiennej. Regiony zielone, zgodnie z definicją meteorologiczną, są w strefie jesiennej od minimum pięciu dni.

Miejsca zaznaczone kolorem niebieskim zmagają się z „zimą”. Niektóre masywy górskie na zachodzie Norrlandii przykryte zostały już śniegiem.

Szwedzcy meteorolodzy ustalili, że o jesieni można mówić, gdy w danym regionie średnia dzienna temperatura osiąga wartość 10 stopni Celsjusza i utrzymuje się na tym poziomie przez co najmniej pięć dni.

Nawet jeśli przyjdzie w tych terenach ocieplenie (tzw. brittsommar odpowiednik babiego lata), definicja nie ulega zmianie.

O zimie można mówić, gdy słupki rtęci pokazują mniej niż 0 stopni Celsjusza i taka temperatura nie zmienia się przez kilka dni. Inaczej niż na przykład w Polsce, różne regiony Szwecji przechodzą
przez różne pory roku – oczywiście w umownym tych słów znaczeniu.Długość sezonu – czy to jesiennego, czy innego – też bywa zależna od terenu. Zdarzają się przypadki miast i wsi, do których dana pora roku w ogóle nie dociera.

Według badań pogodowych, Kiruna, w północnej Szwecji, pierwszy dzień jesieni świętuje 16 sierpnia, a Östersund – 5 września. Do Sztokholmu jesień przybywa w okolicy 29 września.
Mieszkańcy Malmö średnio cieszą się astronomicznym latem aż do 12 października.