Szwecja planuje wprowadzenie ograniczenia możliwości korzystania z mediów społecznościowych bez nadzoru dla osób, które nie ukończyły 16 roku życia. Dotyczyłoby to takich serwisów jak Facebook, Snapchat oraz Instagram, jest to zgodne z nową dyrektywą Unii Europejskiej.[sociallocker]

W piątek rząd Szwecji oświadczył, że wkrótce rozpocznie działanie komisja ds. wdrażanie dyrektywy UE o ochronie danych, która będzie dyskutować jaki wiek dostępu do mediów społecznościowych zostanie przyjęty w Szwecji. Zgodnie z nowym europejskim prawem musi to być wiek pomiędzy 13 a 16 rokiem życia.

Per Bolund, minister ds. rynków finansowych i konsumentów, powiedział gazecie Aftonbladet, że wierzy w pozytywne skutki nowych regulacji.

Powiedział on: „Jeśli spowoduje to większe zaangażowanie rodziców w to, co robią ich dzieci w Internecie to dobrze”.

Dodał także, że Szwecja nie ma innego wyjścia jak tylko wprowadzić kontrowersyjne prawo, które zostało uchwalone w całej Europie, przy bardzo silnym sprzeciwie amerykańskich korporacji, dla których nastolatkowie są kluczową grupą klientów.

„Rozporządzenie wprowadzone na poziomie Unii Europejskiej mówi, że limit powinien wynosić 16 lat, z możliwością obniżenia go do 13 lat,” powiedział minister. „To obowiązujące prawo, które będziemy musieli w pewnym momencie wprowadzić także w Szwecji”.

Zgodnie z nowymi rozwiązaniami dzieci poniżej ustalonego limitu wiekowego będą musiały mieć zgodę rodziców lub opiekunów na korzystanie z mediów społecznościowych.

Obecnie w niektórych portalach np. na Facebooku, Instagramie, Snapchacie istnieje limit mówiący, że konto może założyć tylko osoba powyżej 13 roku życia, ale jest to tylko sprawdzane w postaci potwierdzenia tego faktu przy zakładaniu nowego konta.

[/sociallocker]

Reklamy