Mężczyźni też chcą mieć wpływ na to, czy zostaną ojcami – twierdzą przedstawiciele Ludowej Partii Liberalnej ze Szwecji. Młodzieżówka tej partii chce, by mężczyźni mieli możliwość prawnej aborcji.

Szwedzi z młodzieżówki Ludowej Partii Liberalnej uważają, że mężczyzna, który nie chce zostać ojcem, powinien podjąć decyzję nie później niż do 18 tygodnia ciąży. Do tego czasu mógłby podpisać specjalne dokumenty, na podstawie których zrzekłby się ojcostwa i jednocześnie płacenia alimentów. Dzięki temu, jeżeli kobieta dowie się, że ojciec rezygnuje z praw rodzicielskich, będzie miała jeszcze czas na dokonanie aborcji. Zgodnie ze szwedzkim prawem, aborcja jest dozwolona właśnie do 18 tygodnia.

Liberałowie ze Szwecji przekonują, że takie przepisy powinny być wprowadzone ze względu na równouprawnienie płci. Przeciwnicy krytykują ich mówiąc, że to atak na rodzinę. Inni twierdzą, że to zwyczajne dziwactwo. Carl B. Hamilton, działacz szwedzkich liberałów, określił młodych aktywistów mianem „idiotów”. Przedstawiciele Ludowej Partii Liberalnej przekonują, że ich pomysł popierają także należące do partii kobiety. Szwedzcy liberałowie w ubiegłych miesiącach chcieli też pozwolić na kazirodztwo oraz nekrofilię. W tym drugim przypadku uważają, że osoba zmarła powinna jednak wyrazić zgodę jeszcze za życia na to, aby po śmierci ktoś inny uprawiał z nią seks. Partner seksualny osoby, która wyrażałaby zgodę na nekrofilię, powinien taką zgodą dysponować, aby móc wykorzystać ją po śmierci.