Od pierwszego grudnia przy szwedzkich drogach stanie kilka nowych znaków drogowych. Zamiast podpisów mają one zawierać informacje w postaci rysunków, co ma uczynić je zrozumiałe dla osób nie posługujących się językiem szwedzkim. Jednym z takich znaków jest ten ostrzegający o wypadkach.

„Znak ostrzegawczy pokazuje samochód leżący na boku. To znacznie szybciej dociera niż informacja tekstowa. Generalnie symbole są łatwiejsze do zrozumienia, także przez te osoby, które nie porozumiewają się po szwedzku,” napisał w oświadczeniu Niclas Nilsson ze Szwedzkiej Agencji Transportu.

Kolejnym zmienionym znakiem jest ten wskazujący całodobowe restauracje. Napis ‘nattöppet’ (otwarte w nocy) zostanie zmieniony na symbol zegara z liczbą 24.

Trzecim nowym znakiem jest znak wskazujący parking dla kamperów – ta informacja na pewno będzie użyteczna dla turystów odwiedzających Szwecję.

Zmiana znaków została zainspirowana konwencją ONZ o znakach i sygnałach drogowych, która zaleca krajom używanie tego typu symboli na znakach tak, aby były one zrozumiałe dla wszystkich.   

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.