Szwedzka minister środowiska, w celu zastosowania stale zwiększającej się ilości plastikowych odpadów, zapowiedziała przeanalizowanie takich rozwiązań jak zakazy, specjalne podatki i opłaty a także wprowadzenie nowego systemu odbierania odpadów.

Rządowe analizy mają skupić się na sposobach zredukowania niekorzystnego wpływu plastiku na środowisko naturalne. Szwedzka minister środowiska naturalnego Karolina Skog z Partii Zielonych powiedziała, że jest przygotowana na podjęcie zdecydowanych działań.

„Jak tylko będziemy więcej wiedzieć uważam, że będziemy mogli przystąpić do zdecydowanych działań. Mogą to być zakazy w konkretnych sektorach, specjalne podatki a także kontynuowanie działań informacyjnych,” powiedziała Skog.

Łączna ilość odpadów wytwarzanych w Szwecji spadła w zeszłym roku. Według Szwedzkiego Związku Gospodarki Odpadami (Avfall Sverige) każdy Szwed wytworzył ich 11 kilo mniej niż w roku 2015.

Ten sam raport stwierdza jednak, że ilość opakowań plastikowych wzrosła o 35 procent. Karin Eberle z firmy LL Miljökonsult zajmującej się doradztwem ekologicznym powiedziała w szwedzkim radiu, że jest to w dużym stopniu wynikiem globalizacji.

„Coraz więcej opakowań przebywa bardzo długą drogę, żeby się tutaj znaleźć. Konsumpcja tego typu produktów wzrasta. Ale myślę, że jednocześnie wzrosła w społeczeństwie świadomość tego, że należy odpady plastikowe poddawać recyklingowi.”

Według Szwedzkie Agencji Ochrony Środowiska (Naturvårdsverket) Szwedzi zużywają w ciągu roku olbrzymią liczbę 770 milionów plastikowych torebek, tylko przy okazji zakupów w supermarketach. Inaczej niż na przykład w Francji, Skog nie proponuje jednak zakazu używania plastikowych toreb, a zamiast tego zamierza zachęcać kupujących do korzystania z toreb wielorazowego użytku.

„Plastikowe torebki to coś, bez czego możemy się obejść,” powiedziała Skog.

Szwecja ma już system zbierania większości opakowań szklanych oraz puszek po napojach, a Skog jest orędowniczką takich rozwiązań. Rząd czerwono-zielonej koalicji rozważa obecnie wprowadzenie podobnych rozwiązań dla produktów mlecznych i soków owocowych.

Co powinni więc robić konsumenci w oczekiwaniu na nową rządową inicjatywę?

„Przestać zaśmiecać środowisko. Szwedzi uważają, że to co pojawia się na naszych plażach to śmieci z innych krajów. My też jesteśmy winni,” mówi Skog.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.