Szwedzka minister środowiska, w celu zastosowania stale zwiększającej się ilości plastikowych odpadów, zapowiedziała przeanalizowanie takich rozwiązań jak zakazy, specjalne podatki i opłaty a także wprowadzenie nowego systemu odbierania odpadów.

Rządowe analizy mają skupić się na sposobach zredukowania niekorzystnego wpływu plastiku na środowisko naturalne. Szwedzka minister środowiska naturalnego Karolina Skog z Partii Zielonych powiedziała, że jest przygotowana na podjęcie zdecydowanych działań.

„Jak tylko będziemy więcej wiedzieć uważam, że będziemy mogli przystąpić do zdecydowanych działań. Mogą to być zakazy w konkretnych sektorach, specjalne podatki a także kontynuowanie działań informacyjnych,” powiedziała Skog.

Łączna ilość odpadów wytwarzanych w Szwecji spadła w zeszłym roku. Według Szwedzkiego Związku Gospodarki Odpadami (Avfall Sverige) każdy Szwed wytworzył ich 11 kilo mniej niż w roku 2015.

Ten sam raport stwierdza jednak, że ilość opakowań plastikowych wzrosła o 35 procent. Karin Eberle z firmy LL Miljökonsult zajmującej się doradztwem ekologicznym powiedziała w szwedzkim radiu, że jest to w dużym stopniu wynikiem globalizacji.

„Coraz więcej opakowań przebywa bardzo długą drogę, żeby się tutaj znaleźć. Konsumpcja tego typu produktów wzrasta. Ale myślę, że jednocześnie wzrosła w społeczeństwie świadomość tego, że należy odpady plastikowe poddawać recyklingowi.”

Według Szwedzkie Agencji Ochrony Środowiska (Naturvårdsverket) Szwedzi zużywają w ciągu roku olbrzymią liczbę 770 milionów plastikowych torebek, tylko przy okazji zakupów w supermarketach. Inaczej niż na przykład w Francji, Skog nie proponuje jednak zakazu używania plastikowych toreb, a zamiast tego zamierza zachęcać kupujących do korzystania z toreb wielorazowego użytku.

„Plastikowe torebki to coś, bez czego możemy się obejść,” powiedziała Skog.

Szwecja ma już system zbierania większości opakowań szklanych oraz puszek po napojach, a Skog jest orędowniczką takich rozwiązań. Rząd czerwono-zielonej koalicji rozważa obecnie wprowadzenie podobnych rozwiązań dla produktów mlecznych i soków owocowych.

Co powinni więc robić konsumenci w oczekiwaniu na nową rządową inicjatywę?

„Przestać zaśmiecać środowisko. Szwedzi uważają, że to co pojawia się na naszych plażach to śmieci z innych krajów. My też jesteśmy winni,” mówi Skog.