Drony stają się coraz bardziej popularne, a ich ceny wciąż spadają, dzięki czemu na urządzenie może sobie pozwolić więcej osób. Wraz ze wzrostem zainteresowania wiele państw postanowiło uregulować kwestie związane z użytkowaniem takich urządzeń.

Najwyższy sąd w Szwecji zakazał w piątek korzystania z dronów, jeżeli te są wyposażone w kamerkę internetową. Użytkownicy nie mogą zatem nagrywać efektownych materiałów wideo.

Skąd taka decyzja? Bezzałogowe statki powietrzne wyposażone w kamerkę zostały sklasyfikowane jako element monitoringu. W związku z tym operatorzy dronów muszą posiadać specjalne pozwolenie, za które należy oczywiście zapłacić.

Decyzja ta spotkała się z dużym niezadowoleniem szerokiej społeczności, która drony traktuje jako hobby. Na forum DJI użytkownicy tłumaczą, że zostali „okradzeni” ze swoich zainteresowań.

Inni podchodzą do sprawy nieco mniej emocjonalnie i zastanawiają się, w jaki sposób państwo chce egzekwować ten przepis. Nie ulega jednak wątpliwości, że nad szwedzkimi dronami zebrały się właśnie ciemne chmury.