Szpital uniwersytecki Karolinska stworzył instruktażowy film edukacyjny dla matek i kobiet spodziewających się dziecka. Film powstał w wersji arabskiej i somalijskiej, gdyż coraz więcej rodzących kobiet nie zna języka szwedzkiego.

Informacyjne nagranie jest przewodnikiem dla przyszłych matek tłumaczącym czego mogą się one spodziewać zaraz po porodzie. Szpital uważa, że taka informacja powinna być dostępna w wielu
językach, gdyż coraz częściej rodzą tam kobiety pochodzące z zagranicy a nie zawsze udaje się na czas znaleźć tłumacza.

„Stworzyliśmy ten materiał dla lepszej komunikacji i przekazywania informacji rodzinom posługującym się innymi językami i pochodzącymi z innych kultur,” powiedziała położna Josefin Boijsen, biorąca udział w tym projekcie.

„Wszyscy, niezależnie od tego jakim językiem się posługują i czy w ogóle potrafią czytać są uprawnieni do otrzymania niezbędnych informacji,” powiedziała położna. Dodała też „Zapewniamy także tłumaczy, ale są oni obecni przez krótki czas, a informacje trzeba często przekazywać przez cały
czas pobytu danej osoby w szpitalu.”

Inna położna także pracująca przy projekcie, Birgitta Berglund powiedziała, że liczba sytuacji w których na oddziale porodowym potrzebny jest tłumacz ciągle rośnie i często przekracza ona liczbę dostępnych tłumaczy.

„Często korzystamy z tłumaczy działających przez telefon, jeśli jest to jedyna możliwość działania, ale to nie jest najlepsze rozwiązanie. Czasem konieczny jest tłumacz-kobieta,” powiedziała Berglund.

W niektórych obszarach Szwecji, na przykład w południowym mieście Malmo, przyrost populacji jest prawie całkowicie oparty o masową imigrację.

Badania z 2014 roku pokazują, że imigranci pochodzących z biednych krajów takich jak Somalia mają znacznie więcej dzieci niż przeciętni Szwedzi. Imigranci z krajów europejskich mają podobna do
Szwedów liczbę dzieci.

Masowa imigracji spowodowała, że Szwedzki przyrost naturalny jest na drugim miejscu w całej Europie. Oznacza to, że liczba ludności w Szwecji przekroczy 11 milionów osób w czasie krótszym niż 10 lat.