-Reklama-

W Medelpad, w środkowej części Norrland, dokonano szokującego odkrycia. W dwóch przyczepach kempingowych trafiono na blisko osiemdziesiąt psów, które trzymane tam były przez właścicieli.

We wtorek doszło w tej okolicy do inspekcji weterynaryjnej. Policjanci i inspektorzy praw zwierząt wtargnęli na teren mieszkalny w gminie Ånge. Najpierw znaleziono sześćdziesiąt parę czworonogów, które upchnięte zostały do przyczepy. Nazajutrz udało się uratować dziesięć kolejnych psów: były przetrzymywane na pobliskiej farmie.

Podejrzewa się, że właściciele uciekali przed inspektoratem, bo bali się konsekwencji prawnych – wszystkie zwierzaki są w bardzo kiepskim stanie. Funkcjonariuszom policji udało się jednak namierzyć zbiegów.

„Psy były zaniedbane, ewidentnie cierpiały. Starsze z nich opiekowały się młodszymi – niektóre ze szczeniąt miały po kilka dni. Konieczna była pomoc weterynarza”, relacjonuje policjant Daniel Dübbel.

Dwa psy musiały zostać uśpione, reszta natychmiast trafiła pod opiekę specjalistów.

Para właścicieli złamała prawo wynikające z ustawy o ochronie zwierząt.

Połowa ze zwierzaków to psy dorosłe, a połowa to szczeniaki. Czworonogi są przedstawicielami bardzo różnych ras. Lekarze weterynarii badają teraz, które z psiaków będą mogły szukać nowego domu, a które zmagają się z problemami behawioralnymi i będą wymagały resocjalizacji.

Kiedy lokalna policja opublikowała w internecie post dotyczący zdarzenia, w komentarzach mieszały się ze sobą takie uczucia jak szok, współczucie, a nawet złość. Internauci byli tak poruszeni historią, że wielu zaoferowało swoją pomoc w opiece nad zwierzakami.

„Otrzymujemy mnóstwo telefonów i wiadomości z pytaniami o uratowane psy. Kiedy uda się już ocenić, które ze zwierząt mogą zostać oddane do adopcji, będziemy kontaktować się z tymi osobami”, powiedziała Sara Sundin z policji w Gävleborg.

Daniel Dübbel, który brał udział w akcji ratunkowej, zapewnia, że też przygarnie jednego z czworonogów.

Wszyscy, którzy myślą o adopcji psa, powinni zgłosić się pod dany adres mailowy: djurskydd.gavleborg@lansstyrelsen.se.

-Reklama-