wtorek, Lipiec 17, 2018

Polskie truskawki przyczyną zakażenia zapaleniem wątroby typu A w Szwecj

Trzynaście osób w Szwecji zachorowało na wirusowe zapalenie wątroby typu A po zjedzeniu mrożonych truskawek. Sanepid potwierdził: zakażone owoce pochodziły z Polski.

Wszyscy zakażeni spożyli mrożone polskie truskawki w lokalach gastronomicznych w formie koktajli owocowych lub jako dodatki do deserów.

Sanepid potwierdził, że zakażone truskawki pochodziły z naszego kraju i zostały zebrane i zamrożone w 2017 r. Pochodziły od trzech rolników z województw wielkopolskiego i lubuskiego.

Wszystkie truskawki zostały sprzedane szwedzkiemu hurtownikowi, który następnie rozprowadził je pomiędzy tamtejsze restauracje i dostawców żywności.

Zakażone partie owoców zostały wycofane z restauracji, jednak urzędnicy ostrzegają, że część truskawek nadal może znajdować się na rynku.

Pierwsza mysia ulica w Gustavsberg

Grupa sztuki ulicznej Guerilla stworzyła swoje pierwsze małe dzieła sztuki w okolicach Sztokholmu, hotel i kawiarnię dla myszy.

Hotel Stilton to czteropiętrowa budowla a Vera Pistacias Patisserie to ekskluzywna kawiarenka dla wyrafinowanych myszy z małymi bułeczkami i ciastami widocznymi przez okno.

„Gustavsberg nawiązał z nami kontakt w zeszłym roku. Pomyśleliśmy, że fajnie byłoby zrobić coś na archipelagu, a jednocześnie w starej dzielnicy przemysłowej”,  powiedzieli artyści gdy zapytano ich dlaczego wybrali tą lokalizację.

Gustavsberg to miasto na wyspie Värmdö w archipelagu sztokholmskim, jest najbardziej znane ze swojej fabryki porcelany oraz szwedzkich toalet i umywalek.Dla tych którzy nie znają historii grupy AnonyMouse, artyści po raz pierwszy wystartowali w Malmö w 2016 roku z miniaturową restauracją Il Topolino  oraz butikiem Noix de Vie.

Dzieło grupy AnonyMouse zyskało międzynarodową uwagę i poruszyło wyobrażenia mieszkańców, którzy dodali dodatkowe szczegóły takie jak  ser i przystanek mini-bus. 

 

 

Cztery osoby ranne w strzelaninie

Czterech młodych mężczyzn zostało rannych w strzelaninie w środkowym Helsingborgu w sobotę wieczorem.

Policja otrzymała zgłoszenie o strzelaninie około godziny 20:00. Incydent miał miejsce w pobliżu kościoła Gustava Adolfa.

Według policji strzelanina odbyła się na zewnątrz, a reagujący funkcjonariusze zamknęli duży obszar w centrum Helsingborga. Incydent jest śledzony jako usiłowanie zabójstwa.

Cztery osoby zostały przewiezione do szpitala w celu leczenia urazów, ale policja nie od poinformowała jakie obrażenia mają ranni mężczyźni. Telewizja SVT poinformowała, że trzej młodzi mężczyźni zostali ciężko ranni, a czwarty poniósł tylko niewielkie obrażenia.
Jak podała policja, co najmniej jedna z poszkodowanych osób została również pchnięta nożem.


SVT poinformowała, że strzelanina była związana z rywalizacjami między gangami, ale od wczesnej niedzieli rano policja nie potwierdziła tych informacji.
„Nie mam komentarza. Cztery zostały ranne, a my musimy się dowiedzieć co się stało „, powiedział rzecznik policji Fredrik Bratt.
Naoczny świadek powiedział SVT, że widział „ludzi krzyczących i biegnących we wszystkich kierunkach” i opisał tę scenę jako „kompletny chaos”.
Od wczesnej niedzieli rano policja nie aresztowała żadnych podejrzanych osób.Wandale zdemolowali 70 przystanków autobusowych w ciągu jednej nocy

W ciągu jednej nocy „wandale” zniszczyli 185 szyb na 70 różnych przystankach autobusowych na terenie miasta Göteborg i pobliskiej miejscowości Mölndal.

Ataki miały miejsce w weekend przed Midsommar (dniem letniego przesilenia w Szwecji), niestety nie doszło do aresztowań, jak podają policyjne i szwedzkie raporty SVT nadawców.

Według firmy zajmującej się transportem publicznym, incydenty nie są rzadkością. Wandale stali się znani jako „Knäcka kurer”

„Niestety, nie są oni dla nas zjawiskiem nieznanym i nie jest to rzadkością w wielki weekend”, powiedział rzecznik prasowy firmy transportu publicznego Västtrafik Alice Roman.

Wysokość szkód będzie kosztować miasto 220 000 koron (około 92 000 złotych) Początkowo szkody zostały wykryte na początku tego miesiąca, a tylko 30 przystanków uznano za dotkniętych, ale po dochodzeniu okazało się, że prawdziwa liczba była ponad dwa razy większa. 

Magnus Bernåker, mieszkaniec który korzysta z publicznego transportu, powiedział, że Västtrafik powinien zainstalować kamery CCTV.

Wandalizm podąża za serią płonących aut, która wstrząsnęła Szwecją w ostatnich latach w niektórych gęsto zaludnionych obszarach zamieszkanych przez imigrantów, często nazywanych strefami bez wyjścia.

Według migrantów mieszkających w Västerås, prawdziwym powodem podpalania samochodów była mieszanka nudy i poczucia dyskryminacji ze strony rodzimych Szwedów. „Ludzie nie wiedzą, jak młodzi ludzie są dyskryminowani każdego dnia. Jesteśmy zauważani tylko wtedy, gdy samochody płoną. Myślę, że młodzi ludzie używają tego jako wołania o pomoc „- powiedział jeden z nich.

Ze względu na poziom przypadkowych aktów przemocy i zamieszek, szwedzka policja rozważała nawet instalację mikrofonów w strefach zagrożonych, takich jak strefa Sztokholmska Järva, aby skrócić czasy oczekiwania, tak aby były one ostrzegane przed strzałami, eksplozjami lub krzykami nawet przed wykonanym do nich telefonem.


Luleå do tej pory boryka się z nadmiarem śniegu

Rekordowe ilości śniegu mogą utrzymywać się w północnej Szwecji przez całe lato.

Rekordowa ilość opadów śniegu w północnej Szwecji pozostawiła miasto z dylematem, ponieważ śnieg prawdopodobnie przetrwa całe lato pomimo czerwcowej fali upałów.

Sezon letni rozpoczął się przyjemnym, ciepłym początkiem w Luleå, ale w północnym mieście wciąż jest dużo uporczywych zasp, które jeszcze się nie stopiły.

Każdego roku w zimie śnieg jest przemieszczany z dala od obszarów centralnych, aby ułatwić poruszanie się po mieście, a tony białego materiału gromadzone są w jednym miejscu w Porsön, w dużej mierze dzielnicy mieszkalnej na północ od centrum miasta.

Ale w 2017 i na początku 2018 roku był tak duży śnieg, że powstałe zaspy są około trzy razy większy niż w poprzednich latach, wynika z raportów w lokalnych mediach. Opad osiągnął 93 centymetry, a wysokość pokrywy śnieżnej mierzy 38 metrów wysokości, kiedy po raz pierwszy zaczęło się topić.

Teraz władze stanęły przed pytaniem, jak się upewnić, że wszystko zniknie, zanim nadejdzie nowy sezon zimowy.Zazwyczaj gmina musi interweniować tylko raz w ciągu lata, używając maszyn do rozbijania śniegu i szybszego topnienia, ale w tym roku potrzeba więcej zasobów oraz interwencji.

„Stwarza nam to dylemat. Musimy spróbować pozbyć się tego wszystkiego, jeśli to nie zadziała, przez całe lato będzie potrzebna koparka, a na to nie ma środków w budżecie” – powiedział przedstawiciel gminy SVT.

Szukasz kredytu w Szwecji, zobacz przygotowany przez nas pasaż finansowy.

Zamiast tego władze mają nadzieję, że natura spełni swoje zadanie, korzystając ze światła słonecznego, wiatru i deszczu, dzięki którym stos śniegu się rozpuści – samo ciepło nie wystarczy, więc wilgotna i wietrzna pogoda jest niezbędna.

Jeśli tak się nie stanie, będą musieli zmierzyć się z problemem znalezienia nowego miejsca, aby przenieść śnieg w nadchodzącą zimę.Szwecja wydaje rocznie prawie 2.2 mld koron na zwalczanie „segregacji”

fot. wikipedia

Szwedzki rząd wyda 2,2 miliarda koron (920 mln złotych) rocznie na walkę z „segregacją” w niektórych „najbardziej narażonych wykluczeniem społecznym” obszarach kraju.

Plan jest innowacyjny i wymaga dużej ilości gotówki zainwestowanej w przedmieścia i obszary w całym kraju, które cierpią z powodu wysokiego poziomu przestępczości, wysokiego bezrobocia i innych czynników społeczno-ekonomicznych, wynika z komunikatu prasowego opublikowanego przez rząd we wtorek.

„Strategia ma na celu zmniejszenie luki w społeczeństwie w dłuższej perspektywie i stworzenie bezpiecznej Szwecji, która trzyma się razem”, brzmiał rządowy komunikat i dodał pięć głównych obszarów, na które pieniądze zostaną przeznaczone: mieszkalnictwo, edukację, rynek pracy, demokrację i społeczeństwo obywatelskie oraz przestępczość.

Sztokholm, który ma kilka „wrażliwych obszarów”, często określanych mianem gęsto zaludnionych stref opuszczonych  takich jak Rinkeby, Tensta i Husby, dostanie najwięcej pieniędzy czyli 269 milionów koron rocznie, podczas gdy miasto Malmö z większością migrantów oczekuje, że otrzyma 116 milionów koron rocznie.Przestępczość, zwłaszcza przemoc gangów, stała się poważnym problemem na przedmieściach Sztokholmu i w samym Malmö, gdzie strzelaniny stają się coraz częstsze. W zeszłym tygodniu w południowo szwedzkim mieście wybuchła masowa strzelanina, w której zginęły trzy osoby, a kilka innych zostało rannych.

Później okazało się, że ofiary strzelaniny były znane policji, a celem zabójstwa, który przeżył atak, był znany i notowany członek gangu w Malmö.

Jedną z platform nowego planu rządowego jest także zwiększenie środków na edukację, ponieważ wielu mieszkańców obszarów wykluczonych, ma słabe wyniki w szkole. Według raportu z marca ponad połowa uczniów w Rinkeby nie była uprawniona do wstąpienia do liceum.
Od 2018 r. do 2019 r. rząd zainwestuje również 85,1 mln koron (35,6  mln złotych) w pozyskiwanie większej liczby mieszkańców obszarów dotkniętych problemami, aby mogli oni wziąć udział w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r.

Cały program ma trwać od 2018 do 2027 roku.

Tysiące uchodźców, którzy przybyli do Szwecji w 2015 roku nadal czeka na decyzję.

Tysiące osób, które w 2015 r. ubiegały się o azyl w Szwecji, wciąż czeka na decyzję w sprawie.

Łącznie 3848 osób, które złożyły wnioski w 2015 r. – w tym 717 kobiet, 2 188 mężczyzn i 943 dzieci – nadal nie otrzymało decyzji od szwedzkiej agencji ds. migracji. 165 z nich to dzieci, które same przybyły do Szwecji.

W sumie ponad jedna czwarta z około 21 000 spraw azylowych oczekujących na decyzję w Szwecji pochodzi z 2015 i 2016 roku.

Agencja Migracyjna wyjaśnia, że opóźnienie w wydawaniu decyzji jest spowodowane redukcją pracowników odpowiedzialnych za ich wydawanie (liczba osób wzrosła po szczycie kryzysu uchodźczego w 2015 r., a następnie ponownie zmniejszyła się, ponieważ liczba osób ubiegających się o azyl w Szwecji spadła).

„To doprowadziło do przeniesienia spraw, co oznaczało większą ilość pracy przypadającej na jedną osobę”, powiedział Migrationsverket gazecie Dagens Nyheter (DN).Szwedzka minister ds. Migracji Heléne Fritzon podkreśliła czas przetwarzania dokumentacji jako priorytet. Według Migrationsverket średni czas postępowania dla osób ubiegających się o azyl w 2017 r. wynosi trzy miesiące.

 

Szwedzki rząd proponuje zmiany mające zwiększyć ilość osób deportowanych z kraju

Kobieta wezwała straż pożarną do pożaru, który zobaczyła we śnie.

Wtorek był dość nietypowym dniem dla służb ratunkowych, ponieważ podczas próby podjęcia akcji gaszenia pożaru szopy zadzwoniła kobieta, aby odwołać wezwanie, bo jak się okazało pożar jej się przyśnił.

Pierwotny alarm został podniesiony wcześnie rano we wtorek, kiedy kobieta zadzwoniła, by powiedzieć, że jej mąż próbował zgasić rzekomy pożar w samym Bengtsfors, informuje radio P4 Väst.

Straż pożarna i karetka wyruszyły pod adres, ale nie zdołały zlokalizować ognia. Kiedy już mieli wracać, otrzymali wiadomość od tej samej kobiety, która przeprosiła i wyjaśniła, że widziała pożar w złym śnie.

„Telefon i przeprosiny były jak najbardziej na miejscu, był to bardzo nietypowy alarm” – powiedział radiu P4 Väst Christian Rådén ze szwedzkich służb ratunkowych. 

Helsingborg zostało ogłoszone najbardziej przyjazną środowisku gminą w Szwecji.

Foto: Anna Nilsson/imagebank.sweden.se

Helsingborg w południowej Szwecji po raz drugi z rzędu zostało uznane za najbardziej przyjazną dla środowiska gminę w Szwecji.

Magazyn zajmujący się sprawami ekorozwoju Aktuell hållbarhet ocenił, że region Skåne jest najlepszy w regionie po raz trzeci od momentu, gdy zaczęła klasyfikować regiony.

„Praca nad zrównoważonym rozwojem Helsingborg nadal imponuje swoim szerokim i wysokim poziomem ambicji, chcemy podkreślić przykłady takie jak Helsingborg i jednocześnie być w centrum uwagi tam, gdzie jest to konieczne” – powiedział Mikael Salo, redaktor naczelny Aktuell hållbarhet.

Na drugim miejscu po Helsingborgiem znajdował się Gävle, a po nim kolejno Sztokholm, Västerås i Karlstad.

Najgorzej w rankingu wypadli, jeśli chodzi o starania na rzecz ochrony środowiska, według magazynu Åsele, Överkalix i Ragunda.

Aktuell hållbarhet studiuje i porównuje szwedzkie gminy w swoich działaniach i celach środowiskowych od 2009 roku.

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć 

Podnoszący się poziom morza staje się poważnym problemem dla południowej Szwecji.

Południowe wybrzeże Szwecji cierpi z powodu podniesienia poziomu morza, którego wzrost o 1 metr przewidywany jest przed upływem obecnego stulecia.  Już wkrótce możemy odczuć poważne konsekwencje.

„Jest  to niesamowicie ważna sprawa”, powiedziała Lena Sommestad w imieniu lokalnych władz w Halland.

W północnej części kraju proces ten się odwleka ze względu na nadal trwające wywyższanie ziem będące skutkiem okresu lodowcowego. Południe nie ma tyle szczęścia, więc erozja stała się znaczącym problemem.

„Erozja od dawna jest dużym problemem w Skåne (na południe od Halland), gdzie widoczne jest posuwanie się linii nabrzeża” , ostrzega Sommestad.

„Tutaj w Halland, tak jak w Skåne, bardzo ważna jest turystyka. Jeśli plaże zaczynają znikać, zniknie także ważny czynnik w naszej turystyce” 

Administracja miast Skåne i Halland zawarła porozumienie w tej sprawie i stara się zaangażować  pozostałe samorządy. Między postulatami jest nadanie tym rejonom statusu wysokiego ryzyka.

To nie jest tak, że cały obszar Skane i Halland jest podatny na erozję. Naszym zdaniem są części, które powinny być traktowane jako obszar wysokiego ryzyka aby otrzymały  wsparcie finansowe” wyjaśnia Sommestad.

„Jest ważny powód, aby władze poczuły się za to odpowiedzialne”STOP

Wykryliśmy, że używasz AdBlock lub innego oprogramowania blokującego, które uniemożliwia pełne ładowanie strony.

Nie mamy uciążliwych banerów, Flasha, animacji, nieprzyjemnego dźwięku ani wyskakującej reklamy. Nie wdrażamy tych irytujących typów reklam!

Potrzebujemy pieniędzy na funkcjonowanie strony, a prawie wszystko pochodzi z naszych reklam.

Dodaj skandynawiainfo.pl do białej listy blokującej reklamy lub wyłącz oprogramowanie do adblokacji.

Close