sobota, Marzec 17, 2018

Fortuna założyciela Ikei Ingvara Kamprada zostanie rozdana

Zgodnie z testamentem połowa fortuny zostawionej przez założyciela Ikea Ingvara Kamprada zostanie rozdana.

Kamprad, który zmarł w styczniu w wieku 91 lat, według szacunków szwajcarskiego magazynu ekonomicznego miał majątek wart 362 miliardów koron (~150 miliardów złotych).

Połowa z tego ma trafić do czwórki jego dzieci, Petera, Jonasa, Mathiasa oraz Anniki. Reszta zostanie przeznaczona na poprawę sytuacji gospodarczej w północnej Szwecji.

„Pozostała część mojego majątku trafi do fundacji FSK. Fundusze te zostaną wykorzystane na poprawę sytuacji gospodarczej w regionie Norrland,” czytamy w napisanym w 2014 roku testamencie Kamprada.

KFS, czyli Fundacja Rodziny Kamprad na rzecz Przedsiębiorczości, Badań i Działalności Charytatywnej została założona w 2011 roku przez Kamprada i dysponuje obecnie majątkiem 4,7 miliarda koron (1,95 miliarda złotych). Do tej pory skupiała się ona na działalności w rolniczym regionie Småland, skąd pochodził założyciel Ikei.

„Ingvar Kamprad zawsze interesował się regionem Norrland i często go odwiedzał. Chciał, aby rozwinął się on tak, żeby ludzie nie musieli stąd wyjeżdżać,” powiedział Per Heggenes, dyrektor Fundacji Ikea, gazecie Dagens Nyheter, która pierwsza opublikowała treść testamentu Kamprada.W styczniu, tuż po śmierci Kamprada, szwedzki król Karol XVI Gustaw określił założyciela Ikei jako człowieka, który ‘pomógł umieścić Szwecję na mapach świata’ i który ‘ogromnie angażował się w to co robił.’

Przedsiębiorca, który od lat 70 mieszkał w Szwajcarii, w 2014 roku powrócił do Szwecji i mieszkał w niedużym miasteczku Älmhult, w Småland, gdzie została założona Ikea i gdzie do dzisiaj jest jej siedziba.Sąd apelacyjny złagodził wyrok dla braci oskarżonych o gwałty na dzieciach

Wyroki dla dwóch braci z północnej Szwecji, którzy zostali skazani za ponad 1000 przypadków gwałtów i seksualnego wykorzystywania dzieci, zostały zmniejszone przez sąd apelacyjny.

We wtorek sąd apelacyjny dla południowego Norrland potwierdził winę mężczyzn w wielu przypadkach, na których oparte było oskarżenie, jednak w części przypadków uznał, że brakuje dowodów.

„Informacje dostarczone przez obu oskarżycieli mniej więcej szacują liczbę przypadków. Sąd okręgowy w większości zaakceptował te szacunki. Sąd apelacyjny uznał, że w świetle koniecznych w procesie karnym dowodów, liczba przypadków jest niższa od tej oszacowanej przez oskarżycieli,” czytamy w sentencji wyroku cytowanej przez agencję TT.

W grudniu Sąd Okręgowy Ångermanland uznał obu braci za winnych setek przypadków gwałtu na dzieciach oraz seksualnego wykorzystywania dzieci. Ofiary miały od 3 do 14 lat.

Gdy mężczyźni zostali aresztowani w zeszłym roku, policja znalazła w ich domu ponad 250 godzin nagrań oraz ponad 5000 zdjęć dzieci. Część tych materiałów zawierała wizerunki ofiar.

Według sądu okręgowego mężczyźni, obywatele Szwecji mając po dwadzieścia kilka lat, wybierali na ofiary dzieci z problemami w szkole lub w domu. Czasami oferowali im alkohol, narkotyki i pieniądze a także wspólne granie w gry wideo oraz odgrywanie scenek z aktami seksualnymi.

Opisywane zdarzenia miały miejsce w latach 2001-2009 w Trelleborgu w południowej Szwecji oraz w Sollefteå na północy kraju.Sąd okręgowy w grudniu skazał starszego z braci na 14 lat więzienia – najwyższą karę możliwą w Szwecji za ten typ przestępstwa – a młodszego brata na 12 lat. Jednak we wtorek sąd apelacyjny zmniejszył te wyroki odpowiednio do 12 i 7 lat.

„Ważne jest także to, że w żadnym z przypadków nie doszło do użycia przemocy, wszystkie ofiary, z wyjątkiem jednej nie były bardzo młode oraz to, że od tych wydarzeń upłynęło już sporo czasu,” czytamy w uzasadnieniu wyroku sądu apelacyjnego.

W Szwecji jako ‘gwałt na nieletnim’ jest określany każdy stosunek seksualny z osobą poniżej 15 roku życia, niezależnie od tego czy było to powiązane z użyciem przemocy czy nie. Taka definicja jest zawarta w szwedzkim prawie od 2005 roku. Dlatego sąd zakwalifikował przestępstwa popełnione przed tą datą jako seksualne wykorzystywanie nieletnich.

Szwedzkie służby rejestrują każdy przypadek przemocy seksualnej jako oddzielne zdarzenie nawet, jeśli dotyczy ono tej samej ofiary.Szwecja wyda miliony na zachęcenie do wzięcia udziału we wrześniowych wyborach

Szwedzki rząd zamierza wydać 8 milionów koron(~3,3 miliona złotych) na inicjatywy zachęcające osoby z imigranckim pochodzeniem do wzięcia udziału w wyborach.

Szwedzka Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego ogłosiła, że wesprze finansowo około 20 organizacji i stowarzyszeń, które będą pracować nad zwiększeniem frekwencji wyborczej w regionach takich jak Rinkeby, mocno imigranckie przedmieścia Sztokholmu.

„Udział w wyborach w Rinkeby jest na wyjątkowo niskim poziomie. Będziemy docierać do ludzi poprzez warsztaty oraz inicjatywy edukacyjne, aby pokazywać im zalety głosowania w wyborach,” powiedział Jörgen Strandberg, zarządzający stowarzyszeniem z Rinkeby, które dostanie dotację z tego programu.

„Jednym z pomysłów, które mamy jest zatrudnienie 10 młodych osób na czas 4 tygodni tego lata. Przez pierwszy tydzień będziemy ich uczyć co oznaczają wybory. Następnie wolontariusze będą chodzić wraz z odpowiedzialnymi dorosłymi od drzwi do drzwi i odwiedzać mieszkańców,” dodaje Strandberg.

Według Dahira Jeyte, jednego z mieszkańców przedmieść szwedzkiej stolicy, wiele osób przebywających w Szwecji a urodzonych za granicą wstrzymuje się od głosowania. „To zależy od wielu rzeczy. Niektórzy nie mają wiedzy jak głosować. Społeczeństwo musi zachęcić takie osoby i wyjaśnić im jak ważne jest głosowanie.”Pomimo tego, że wielu imigrantów nie bierze udziału w wyborach to mają oni jednak wpływ na kulturę i system prawny Szwecji. W mieście Växjö muzułmanie wystąpili o zgodę na publiczne emitowanie wezwań do modlitwy.

Otrzymali oni wsparcie nie tylko lokalnego biskupa Kościoła Szwedzkiego, ale także jednej z największych gazet w kraju Dagens Nyheter. Opublikowała ona artykuł redakcyjny mówiący, że odmowa udzielenia takiej zgody byłaby działaniem niecywilizowanym.

Szwedzki system prawny musi uporać się także z ostatnią sprawą, w której dwoje ławników społecznych powołało się w wyroku, w sprawie przemocy domowej, na prawo Szariatu.

Ławnicy społeczni, którzy zostali powołani przez Partię Centrową, uniewinnili mężczyznę w tej sprawie uzasadniając, że pochodzi on z dobrej rodziny, a skarga kobiety nie jest wiarygodna, gdyż zgłosiła się ona na policję przed próbą załatwienia sprawy wewnątrz społeczności muzułmańskiej.Pasażerowie zamiast dolecieć do Göteborg wylądowali na dalekiej północy.

Grupa pasażerów, która znalazła się w złym samolocie, wylądowała ponad 1000 kilometrów od miejsca, w którym miała się znaleźć.

Trzydziestu czterech pasażerów samolotu lecącego w poniedziałek przed południem z Sundsvall w centralnej Szwecji myślało, że udaje się do Göteborgu na zachodnim wybrzeżu.

Zamiast tego znaleźli się oni jednak w Luleå na dalekiej północy.

Linie Nextjet oświadczyły później, że z powodu złej pogody na zachodnim wybrzeżu musiały odwołać lot z Sundsvall do Göteborga.

Niestety informacja ta nie dotarła do pracowników lotniska Sundsvall ani do pasażerów.

Pasażerowie otrzymali tylko informacje, że ich lot jest opóźniony. Dlatego zamiast o godzinie 17 zostali wpuszczeni do samolotu o 20 i ku swojemu zdziwieniu po locie znaleźli się w Luleå.

„Po prostu się roześmiałem. Co można było zrobić?” powiedział gazecie Aftonbladet jeden z pasażerów Roger Leirvik.Garstka pasażerów rzeczywiście chcących udać się do Luleå została na lotnisku w Sundsvall, gdzie powiedziano im, że ich lot został odwołany.

Linie Nextjet przeprosiły za incydent. „Wydaje się, że nastąpiły wielkie braki w wymianie informacji między nami a lotniskiem Sundsvall,” powiedział dyrektor linii ds. marketingu Henning Lindberg.

Pasażerowie spędzili noc w hotelu w Luleå i we wtorek odlecieli do Göteborga.Ponad połowa uczniów ze szkół w tak zwanych strefach ‘no-go’ nie kwalifikuje się do pójścia do liceum

Ponad połowa uczniów w Rinkeby, przedmieściach Sztokholmu zamieszkałych w dużej części przez imigrantów, nie spełnia wymagań przyjęcia do liceum.

Według raportu Państwowego Urzędu ds. Szkolnictwa – Skolverket – ponad połowa uczniów 9 klasy w szkołach podstawowych Rinkeby oraz Hjulsta ma bardzo słabe wyniki.

Amin Ahemd, ojciec jednego z uczniów z opisywanych szkół powiedział, że wielu rodziców rozważa przeniesienie swoich dzieci do szkół z lepszymi wynikami. „Niestety wielu rodziców rozważa przeniesienie dzieci gdzie indziej. Ja też myślę na przenosinami do innej szkoły, w innej okolicy.”

Hagi Farah, przewodniczący stowarzyszenia rodziców z Järva powiedział, że jeśli dzieci nie otrzymają właściwej edukacji to będą na przegranej pozycji.

„Oni są w konflikcie ze społeczeństwem. Powinni otrzymać odpowiednia edukację, która pozwoli im w przyszłości dostać pracę. Ale jeśli osoby w wieku 16 lat nie dostaną tej szansy, to pozostaną one poza społeczeństwem i staną się kryminalistami albo przyłączą się do sił zła.”
Wielu uczniów ze słabymi wynikami szkolnymi pochodzi z rodzin imigranckich. Co najmniej co trzeci uczeń w Sztokholmie opuszczał zajęcia w powodu wyjazdu za granicę.

Słabe wyniki w edukacji przekładają się z pewnością na wysoki poziom bezrobocia wśród osób o imigranckim pochodzeniu. W zeszłym roku stopa bezrobocia wśród rodowitych Szwedów była jedną z najniższych w Europie, a dla imigrantów wynosi ona prawie tyle ile w Grecji.

Dane statystyczne są tutaj zgodne z badaniami Szwedzkiej Grupy Ekspertów ds. Finansów Publicznych z zeszłego roku, według których dzieci, które przybyły do Szwecji mając więcej niż 7 lat mają duże kłopoty ze zdaniem egzaminu i nie zalicza go prawie połowa z nich.  Szwedzki sąd krytykowany za użycie prawa Szariatu do usprawiedliwienia przemocy domowej

Szwedzcy eksperci prawa krytykują sąd w Solna za wyrok uniewinniający muzułmanina oskarżonego o pobicie swojej żony. Wyrok został uzasadniony tym, że mężczyzna pochodzi z ‘dobrego rodu’ a kobieta nie.

Wyrok został wydany przez dwoje ławników, którzy stwierdzili, że ‘zdarza się, że kobiety fałszywie oskarżają mężczyzn o pobicie’. Dodali oni także, że zeznania kobiety na temat przemocy są mniej wiarygodne, gdyż zgłosiła ona problem policji zamiast próbować rozwiązać go wewnątrz społeczności muzułmańskiej.

Wyrok sądu jest mocno krytykowany przez ekspertów prawnych, między innymi przez Bengta Ivarssona, byłego przewodniczącego Szwedzkiej Izby Adwokackiej, który napisał na Twiterze: „To jeden z najdziwniejszych i najbardziej kierujących się uprzedzeniami wyroków jaki czytałem. W sposób nie do końca niespodziewany wydany przez dwóch ławników. Mimo to nikt nie chce reformować systemu dotyczącego pracy ławników.”

Wykorzystywanie ławników jest specyficzną cechą szwedzkiego systemu sądowego, w którym samorządy gminne powołują ławników, którzy współpracują przy niektórych sprawach z zawodowymi sędziami zastępując ławę przysięgłych.

W tym wypadku dwaj ławnicy zostali powołani przez Partię Centrową, której liderka Annie Lööf potępiła uniewinnienie. Ebitsam Aldebe ławniczka, która w 2014 roku opowiadała się za specjalnymi przepisami dla muzułmanów została zmuszona do dymisji.

Jeden z liderów Partii Centrowej w Solna, Magnus Persson powiedział, że rozmawiał z Ebitsam i że broniła ona wyroku, który wydała. Persson dodał, że wyrok ten został źle przyjęty w partii.
Drugi z ławników powołany przez Partię Centrową, Hasan Franson ogłosił, że z rezygnuje ze wszystkich funkcji politycznych.

Podczas, gdy wiele osób pogodziło się z muzułmańskimi wpływami w imigranckich przedmieściach Szwedzkich miast, to jednak jest to pierwszy przypadek, kiedy prawo Szariatu wpływa na sprawę w sądzie powszechnym.

W tym przypadku eksperci prawni zdecydowanie opowiadają się przeciwko takiemu wyroki. Jednak jeśli obecne trendy demograficzne będą kontynuowane to w 2050 roku populacja Szwecji będzie się w jednej trzeciej składać z muzułmanów, a więc takich przypadków będzie prawdopodobnie znacznie więcej.  Mężczyzna w czasie pościgu samochodowego rzucił w szwedzkich policjantów piłą łańcuchową

W niedzielę rano, podczas półtorej godzinnego pościgu złodziej samochodów rzucił piłą łańcuchową w kierunku 10 jadących za nim policyjnych samochodów.

„Był bardzo niebezpieczny, gdyż rzucał w policjantów wszystkim co miał pod ręką,” powiedział Per Vikman, oficer dyżurny policji z regionu Bergslagen. „Jednak poza miastem nie był to taki problem, ponieważ na drodze nie było innych samochodów. Wszystko działo się głównie w lesie.”

W niedzielę około godziny 8 rano, mężczyzna zauważył samochód służb kolejowych zaparkowany, z otwartymi drzwiami i kluczykami w stacyjce, przed stacją w Örebro.

Wskoczył on do niego i odjechał. Zaskoczeni pracownicy kolei natychmiast powiadomili o zdarzeniu policję.

Funkcjonariusz szybko odnaleźli złodzieja samochodu.

Pierwszą próbę zatrzymania go podjęli około 40 kilometrów na północ od miasta, przy pomocy rozciągniętej na jezdni kolczatki.

Uciekającemu mężczyźnie udało się jednak ominąć blokadę bez uszkodzenia opon pojazdu.
Wtedy uznał on, że aby pozbyć się ścigającej go policji musi zrobić coś więcej i wyrzucił przed jadące za nim samochody piłę łańcuchową oraz gaśnicę.

Policjantom udało się ominąć te przeszkody i przygotować kolejną blokadę z kolczatką przed Skinnskatteberg w sąsiednim regionie Västmanland.

Tym razem w pojeździe uciekającego przebite zostały dwie opony. To jednak nie powstrzymało jego ucieczki. Dopiero 20 minut później zatrzymała go trzecia blokada, na której przebite zostały dwie pozostałe opony pojazdu.

Oficer dyżurny Vikman powiedział, że jeszcze nie zna tłumaczeń mężczyzny, nie wiadomo również jakie zarzuty zamierza postawić mu policja.
Szwedzkie gminy mogą podnieść podatek w związku w wysokim kosztami masowej imigracji

Z raportu Narodowego Instytutu Badań Ekonomicznych wynika, że wiele szwedzkich gmin może być zmuszonych do podniesienia podatków w celu pokrycia kosztów wzrostu liczby ludności spowodowanego masową imigracją.

Urban Hansson Brusewit, dyrektor Narodowego Instytutu Badań Ekonomicznych powiedział w wywiadzie udzielonym Svenska Dagbladet, że z powodu wzrostu populacji o około 100 000 osób rocznie, jakość służb i usług społecznych jest zagrożona.

„Przed nami lata wyzwań demograficznych, co według mnie grozi koniecznością podniesienia przez gminy wysokości lokalnych podatków,” powiedział Brusewitz.

Podkreśla on, że najważniejszym problemem szwedzkiego rządu jest niski poziomie zatrudnienia wśród imigrantów, które wraz ze wzrostem ilości przyjeżdżających osób prowadzi do obciążenia systemu socjalnego w kraju.

Podczas, gdy średni poziom bezrobocia dla rodzimych Szwedów wynosi 3,9 procenta i jest jednym z najniższych w Europie to ten sam wskaźnik dla osób o pochodzeniu imigranckim wynosi 21,8 procent (dane z sierpnia zeszłego roku).

Brusewit popiera rządowe starania przeznaczenia większej ilości pieniędzy na edukację imigrantów, ale dodaje, że sama edukacja może nie wystarczyć do zmiany sytuacji i rząd powinien również walczyć o obniżenie kosztów działania firm.
Narodowy Instytut Badań Ekonomicznych szacuje także, że wzrost ekonomiczny Szwecji w nadchodzących latach zmniejszy się do 0,3 procenta z tego prognozowanego na 2018 roku, czyli poziomu 1,7 procenta PKB.

Te ostrzeżenia padają zaledwie kilka miesięcy po tym jak minister finansów Magdalena Andersson ze Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej ogłosiła, że rząd rozważa podniesienie wieku emerytalnego, aby pokryć koszty związane ze wzrostem populacji.

Zeszłego lata europejska agencja statystyczna Eurostat opublikowała dane mówiące, że Szwecja ma drugi co do wielkości przyrost populacji w Europie i że jest to związane głównie z masową imigracją a nie z liczbą urodzeń.  
Zwrot podatku w Szwecji – część 9

foto,.Simon Paulin/imagebank.sweden.se

Kiedy otrzymasz zwrot?

Na koniec: Jeśli zarejestrowałeś się, aby otrzymywać informacje drogą elektroniczną od Skatteverket, posiadasz konto bankowe zarejestrowane przed 1 marca a deklarację złożyłeś elektronicznie przed 28 dniem tego miesiąca to zwrot otrzymasz w kwietniu. Wspaniale, jeśli zbierasz pieniądze na wakacje!

Jeśli używasz SMS, aplikacji lub składałeś deklarację poprzez Internet i zrobiłeś to przed 2 maja (oraz przed tą datą zarejestrowałeś konto bankowe w Skatteverket) to zwrot otrzymasz 5-6 czerwca.

Ci którzy deklarację złożyli w formie papierowej lub nie zarejestrowali swojego numeru rachunku bankowego w Skatteverket przed 2 maja, będą musieli na zwrot poczekać aż do sierpnia lub września (dlatego warto skorzystać z deklaracji dostępnej poprzez Internet).

Konto bankowe możesz zarejestrować w Skatteverket tutaj.

Czy szwedzcy pracodawcy będą musieli płacić odszkodowania deportowanym pracownikom?

foto:Moa Karlberg/imagebank.sweden.se

Nowa propozycja rozważana przez szwedzki rząd zakłada, że zagraniczni robotnicy będą mogli domagać się odszkodowania, jeśli nie otrzymają przedłużenia zezwolenia na pobyt z powodu błędu ich pracodawcy.

Propozycja jest częścią wyników rządowych badań nad, mocno krytykowanym, zjawiskiem deportowania pracowników spoza UE z powodu drobnych uchybień proceduralnych.

W propozycji sugerowane jest, aby w przypadku, jeśli pozwolenie na pobyt zostało cofnięte „gdyż pracodawca nie zapewnił pracownikowi miejsca pracy zgodnego z jego zezwoleniem na pracę, to wtedy pracodawca powinien być zobowiązany do wypłaty odszkodowania.”

Tak samo powinno się dziać, jeśli pracownikowi nie zostanie przedłużone pozwolenie na pobyt lub nie otrzyma on pozwolenia na stały pobyt z powodu naruszenia warunków prawnych przez jego pracodawcę.

Rzeczniczka pani minister ds. integracji Heléne Fritzon nie chciała szerzej skomentować tej propozycji odsyłając do wywiadu udzielonego Dagens Nyheter.

„Drobne błędy pracodawcy nie powinny prowadzić do tego, że ktoś zostanie deportowany tylko dlatego, że jego pracodawca nie przestrzega warunków zatrudnienia. W takich przypadkach powinna być możliwość jakiejś formy sankcji,” powiedziała Fritzon.

Jednak wciąż nie wiadomo czy imigranci, którym przyznano by odszkodowanie i tak byliby deportowaniu ze Szwecji – a to jest istota skarg osób narzekających na zbyt restrykcyjne prawo.
Szwedzkie środowiska biznesowe odniosły się do rządowej propozycji negatywnie. Związek pracodawców Almega nazwał ją ‘chybioną’ i oświadczył, że nie powstrzyma to deportacji. Szwedzki Związek Przedsiębiorców dodał, że głównym problemem są niejasne przepisy dotyczące pozwoleń na pracę.

Raport wraz z sugestiami zmian zostanie teraz przekazany wielu agencjom i organizacjom, które będą mogły zgłaszać do niego uwagi. Po zapoznaniu się z nimi rząd podejmie decyzję czy dalej pracować nad proponowanymi zmianami.

W lutym grupa dyrektorów zarządzających reprezentująca największe szwedzkie firmy, między innymi H&M i Ericsson, opublikowała list wzywający państwo do zaprzestania deportacji wysoko wykwalifikowanych pracowników.
„Nie możemy liczyć na to, że inżynierowie i specjaliści z IT oraz innych branż opuszczą swoje kraje i przyjadą pracować do nas, jeśli w Szwecji grozi im wyrzucenie z niezbyt przewidywalnych powodów,” napisali dyrektorowie.

W grudniu Sąd Apelacyjny ds. Imigracji wydał wyrok nakazujący bardziej elastyczne podejście przy ocenianiu konkretnych przypadków, ale pracodawcy, którzy podpisali się pod listem uważają, że to wciąż za mało.