środa, Maj 23, 2018

Szwecja w ramach walki z antysemityzmem funduje wycieczki do miejsc pamięci o Holokauście

W ramach walki w antysemityzmem i narastającą aktywnością neo-nazistów
Szwecja chce, aby jak najwięcej młodych osób odwiedziło miejsca pamięci o Holokauście
.

Szwedzki rząd ogłosił, że w ciągu 3 lat przeznaczy 15 milionów koron (6,2 mln zł) na projekt związany ze zwiększaniem świadomości społecznej na temat niemieckich zbrodni dokonanych na Żydach, Romach i innych grupach społecznych.

„Nazizm i rasizm rozprzestrzeniają się i rosną. Wprowadzamy ten program, aby więcej młodych ludzi otrzymało wiedzę potrzebną do powstrzymania antydemokratycznych sił rosnących w Szwecji,” napisała w oświadczeniu minister kultury Alice Bah Kuhnke.

Szwedzki Komitet Zwalczania Antysemityzmu otrzyma 12,8 miliona koron (5,2 mln zł) na organizację wycieczek do miejsc pamięci o Holocauście oraz na przedsięwzięcie nazwane Żywym Forum
Historycznym, które ma oferować zasoby wiedzy i gotowe narzędzia edukacyjne.

Szwecja, która posiada długą tradycję przyjmowania uchodźców i prześladowanych grup przeżywa obecnie falę neonazistowskiej aktywności w przestrzeni publicznej i mediach społecznościowych.

W centrum tych działań znajduje się Nordycki Ruch Oporu, opisywany przez antyrasistowski magazyn Expo jako najgroźniejsza organizacja neo-nazistowska w Szwecji.

Grupa otwarcie promująca rasizm i poglądy antysemickie zorganizowała demonstracje w trakcie odbywających się we wrześniu corocznych targów książki w Göteborgu oraz prowadziła oficjalny protest na zeszłorocznym politycznym forum na Gotlandii.

Magazyn Expo szacuje, że trzon tej grupy składa się z co najmniej 80 osób, a jej aktywność w zeszłym roku była większa niż kiedykolwiek wcześniej.

W lipcu zeszłego roku szwedzki sąd skazał 3 neonazistowskich aktywistów na 8 i pół roku więzienia za organizację zamachu bombowego na ośrodek dla uchodźców, w którym poważnie ranna została jedna osoba.

Badania przeprowadzone w 1997 roku pokazały, że 66 procent uczniów szkół średnich w Szwecji nie jest pewne czy Holokaust rzeczywiście się wydarzył w historii.

Żywe Forum Historyczne, które zostało założone w 2003 roku w celu dostarczania szkołom informacji o Holokauście, prowadzi obecnie podobne badania, których wyniki poznamy jeszcze w tym roku.

ONZ ‘zaniepokojone’ poziomem rasizmu w Szwecji

 

Spada bezrobocie wśród imigrantów w Szwecji

foto:Moa Karlberg/imagebank.sweden.se

Szwedzki urząd ds. zatrudnienia przedstawił dane, z których wynika, że bezrobocie wśród imigrantów spada, chociaż wciąż jego poziom jest prawie czterokrotnie wyższy niż ogólnokrajowa średnia.

Bezrobocie w grupie Szwedów urodzonych w kraju wynosi 3,7 procenta, a wśród tych którzy tutaj przyjechali jest to 20,5 procenta. Spadek bezrobocia wśród imigrantów w części wywołany jest przez
rządowe programy dopłat do zatrudniania takich osób.

Przedstawione dane dotyczące różnicy w poziomie zatrudnienia między rdzennymi mieszkańcami a imigrantami podzieliły rządową koalicję.

W ramach kampanii wyborczej przed wrześniowymi wyborami Socjaldemokraci ogłosili w kwietniu, że zamierzają wprowadzić prawo wiążące uprawnienia do otrzymywania świadczeń społecznych ze znajomością języka szwedzkiego. Prawo to ma dotyczyć imigrantów i osób starających się o azyl.

Co więcej, rząd mógłby zatrzymać przyznawanie zasiłków nowoprzybyłym osobom, którzy nie chcieliby podjąć oferowanej im nauki języka szwedzkiego.

Nowe przepisy są częścią większego planu, mającego pokazać, że Socjaldemokraci zaostrzają stanowisko w sprawie imigracji. W kwietniu na wspólnej konferencji prasowej premier Stefan Löfven minister pracy Ylva Johansson ogłosili zmianę podejścia do imigrantów na ostrzejsze.

Premier powiedział wtedy, że Szwecja nie może przyjmować więcej nisko wykfalifikowanych robotników, którzy powiększają liczbę osób bezrobotnych.

Partia Zielonych, mniejszy z partnerów obecnie rządzącej koalicji, który współpracuje z Socjaldemokratami od 2008 roku, odrzuca jednak takie stanowisko wobec imigracji. Partia ta zapowiedziała, że w kampanii przed wrześniowymi wyborami zaproponuje inne rozwiązania.

Szwedzka firma sprzedana za 2,2 mld dolarów

PayPal zamierza kupić szwedzki startup z branży handlu online iZettle za 2,2 miliarda dolarów. Taka informacje pojawiły się w momencie, gdy nowa firma
przygotowuje się do giełdowego debiutu
.

Amerykański PayPal oświadczył, że będzie to największe do tej pory jego wzmocnienie w dziedzinie opłat transakcyjnych dla małego biznesu, zwłaszcza w Europie i Ameryce Łacińskiej.

„Małe przedsiębiorstwa są motorem napędowym globalnej gospodarki a my kontynuujemy rozszerzanie naszej platformy w celu pomagania im w prowadzeniu działalności zarówno stacjonarnej jak i sieciowej,” napisał w oświadczeniu Dan Schulman dyrektor naczelny PayPal.

„W dzisiejszym cyfrowym świecie konsumenci chcą móc kupić coś w dowolnym miejscu, w dowolnym czasie i w taki sposób jaki oni zechcą.”

Schulman opisał połączenie iZettle i PayPala jako ‘strategiczne dopasowanie’ łączące wspólne wartości i kulturę oraz ofertę produktów dopasowaną do odbiorców w różnych regionach świata.

Według PayPal platforma iZettle jest używana do obsługi transakcji przez prawie pół miliona handlowców.

Startup porównywany jest ze Square, platformą płatności współtworzoną przez dyrektora zarządzającego Twittera Jacka Dorseya, która ułatwia płatności kartą przy pomocy smartfonów i tabletów.

Kupno iZettle zwiększy obecność PayPala w sklepach w Brazylii, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Włoszech, Meksyku, Holandii, Norwegii, Hiszpanii i Szwecji.

„Połączenie naszych zasobów i wiedzy z globalnym liderem branży jakim jest PayPal, pozwoli nam dostarczać jeszcze więcej wartości małemu biznesowi, co pozwoli mu odnosić sukcesy w świecie
opanowanym przez wielkie firmy,” napisał w oświadczeniu dyrektor zarządzający iZettle Jacob de Geer.

Mieszczący się w Sztokholmie startup został założony w 2010 roku, w tym roku ma pośredniczyć w transakcjach o łącznej wartości 6 miliardów dolarów, co ma mu przynieść dochód brutto około 165 milionów dolarów. Firma spodziewa się osiągnąć rentowność w 2020 roku.

Po przejęciu Jacob de Geer, współzałożyciel iZettle ma pozostać na jego czele, ale będzie podlegał szefowi działu operacyjnego PayPala Billemy Ready.

W tym miesiącu firma iZettle złożyła dokumenty potrzebne do publicznej emisji akcji o wartości ponad miliarda dolarów.
Na zamknięciu dnia na giełdzie Nasdaq w Nowym Jorku akcje PayPala były warte 94 miliardy dolarów.

W handlu poza sesyjnym wartość akcji wzrosła o 1 procent i osiągnęła poziom 80 dolarów.

Szwedzi mówią, że są gotowi na społeczeństwo bezgotówkowe

Prawie dwie trzecie Szwedów powiedziało, że jest gotowe na funkcjonowanie w społeczeństwie bezgotówkowym.

Co dwa lata Riksbank przeprowadza badania dotyczące tego jak Szwedzi dokonują płatności. W tegorocznych ankietach 7 na 10 Szwedów powiedziało, że mogłoby funkcjonować całkowicie bez fizycznej gotówki.

Takie wynik nie jest zadziwiający, gdyż tylko 1 na 8 osób (13%) w czasie ostatnich zakupów płaciła gotówką. W 2010 roku ten poziom wynosił 30 procent.

Cztery na 10 osób nie używało gotówki do płacenia ani razu w ciągu ostatniego miesiąca, w roku 2016 były to 2 osoby na 10.

Badania Riksbanku pokazały, że także banki dostosowują się do tej sytuacji. Liczba oddziałów banków z obsługą gotówkową spadła w 2017 roku do 580 placówek. To spadek o 60 procent od 2011 roku.

Szwedzki bank centralny twierdzi, że zmiany w podejściu banków są wywołane zmianami w zachowaniu społeczeństwa. Pomiędzy rokiem 2006 a 2016 liczba pobrań gotówki z bankomatów spadła o połowę, pomimo tego, że liczba urządzeń nie zmieniła się. Średnia suma podejmowana z bankomatu spadła w tym okresie o 56 procent.

Najmniej entuzjastycznie do bezgotówkowego społeczeństwa podchodzą mieszkańcy najsłabiej zaludnionych terenów w Szwecji. W takich miejscach w czasie ostatnich zakupów 1 na 5 osób używała gotówki, a spadek jej używania 35 procent osób ocenia jako zjawisko negatywne.Ważnym czynnikiem jest także wiek ankietowanych: prawie 80 procent osób w wieku 65-84 lata wykorzystywało gotówkę w ostatnim miesiącu a tylko 26 procent z nich skorzystało z aplikacji do płacenia Swish. W grupie wiekowej 18-24, tylko 45 osób korzystało ostatnio z gotówki, a Swish jest wykorzystywany przez 80 procent z nich.  

Szwedzka policja odmówiła przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie udzielenia zgody na publiczne emitowanie muzułmańskich wezwań do modlitwy

Policja z Karlskrony prawdopodobnie udzieli zgody lokalnej społeczności islamskiej na publiczne wezwania do modlitwy, jednocześnie policja odmówiła przeprowadzenia konsultacji z lokalnymi mieszkańcami ze względu na zbyt duży wymagany nakład pracy.

Islamski Związek Kulturalny w Karlskronie spodziewa się, że przyszłym tygodniu otrzyma od lokalnej policji decyzję dotyczącą kontynuowania nadawania wezwań do modlitwy.

Prośbą o zgodę, która została przekazana policji po zaopiniowaniu przez komitet ds. środowiska i społeczności lokalnej dotyczy wezwań nadawanych z minaretu meczetu Kungsmarken. Jest to jeden z największych meczetów w Szwecji.

Emitowanie wezwań z tego meczetu zostało rozpoczęte w lutym 2017 roku, jednak szybko okazało się, że nie postarano się wtedy o właściwie zgody i wezwania zostały tymczasowo wyłączone.

Niedawno w podobnej sprawie Związek Islamski z miasta Växjö otrzymał od lokalnej policji zgodę na nadawanie wezwań do modlitwy w każdy piątek wczesnym popołudniem.

Takie rozstrzygnięcie zostało tam nawet pochwalone przez lokalnego biskupa Kościoła Szwedzkiego Fredrika Modeusa, który określił je ‘dobrze przemyślaną decyzją.’

Komentując tę sprawę, Magnus Rothoff, z wydziału kryminalnego policji powiedział: „Nie chcę przewidywać wyniku urzędowego postępowania, ale okoliczności sprawy w Karlskronie są takie same jak te, na podstawie których podjęto decyzję w Växjö.”„To te same przepisy, takie same opinie z gminy i takie same uregulowania lokalne. Dlatego więc nie widzę, jak mogłaby zapaść inna decyzja.”

Władze gminy poprosiły policję, aby przeprowadziła przed wydaniem decyzji konsultacje z lokalnymi mieszkańcami obszaru, gdzie wezwania będą słyszalne. Jednak policja odmówiła, a Rothoff powiedział: „Nie mamy obowiązku prawnego, przeprowadzenia konsultacji. To proces wymagający dużych nakładów pracy i znacznie opóźniłoby to wydanie decyzji.”

Rekordowe zapotrzebowanie na pracowników sezonowych tego lata może być wielką szansą dla osób z zagranicy

W Szwecji pojawiło się więcej ofert pracy sezonowej niż kiedykolwiek wcześniej.

Pomiędzy grudniem a kwietniem na stronie Arbetsförmedlingen (Krajowej Agencji Pracy) pojawiło się 105,000 ofert pracy sezonowej w całej Szwecji. To nowy rekord, w zeszłym roku było to 98,500.

W samym kwietniu na stronie dodano 16,485 nowych ofert pracy w sezonie letnim.

Według analityka z Arbetsförmedlingen Johana Eklöfa rekordowa ilość ofert jest częściowo wywołana problemami ze znalezieniem na rynku pracy osób z odpowiednim do danej pracy kwalifikacjami. Kolejnym wytłumaczeniem jest boom ekonomiczny panujący w Szwecji, który to oznacza, że poziom bezrobocia jest relatywnie niski.

„Rekordowo liczba osób jest zatrudniona w Szwecji, co oznacza, że również rekordowa będzie liczba osób, które otrzymają letni urlop,” wyjaśnia analityk.

Osoby pracujące w Szwecji na etacie mają zagwarantowane 4 tygodnie ciągłego urlopu w okresie czerwiec-sierpień. Oznacza to, że w szczycie letniego sezonu jest duże zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych.

Najwięcej jest ofert z sektora opieki zdrowotnej i pracowników socjalnych, ale poszukiwani są także sprzedawcy, osoby sprzątające, pracownicy restauracji, magazynierzy oraz kierowcy ciężarówek.
W wielu pracach wymagana jest znajomość szwedzkiego, ale są też takie, gdzie przyjmowani są pracownicy zagraniczni oraz osoby niedawno przybyłe do Szwecji.

„Rynek pracy to w dużej mierze sprawa kontaktów, jeśli starasz się o stałą pracą to masz wielu konkurentów, jednak podczas lata łatwiej jest zacząć pracę i udowodnić swoją przydatność,” powiedział Eklöf.W Örebro kobieta została oblana paliwem na automatycznej stacji benzynowej

Kobieta została oblana paliwem w niedzielę podczas tankowania samochodu na stacji w pobliżu Örebro.

Około 30 litrów benzyny wylało się na automatycznej stacji benzynowej, gdy pękł jeden z węży służących do tankowania samochodów.

Na miejsce została wezwana karetka pogotowia, która udzieliła pomocy kobiecie, której benzyna oblała twarz i dostała się do oczu.

Dokładniejsze szczegóły tego wydarzenia nie zostały jeszcze całkowicie wyjaśnione.

Według służb ratunkowych uszkodzeniu uległ wąż tuż przy końcówce służącej do nalewania paliwa. Kobieta w żadne sposób nie przyczyniła się do zaistnienia tej awarii. Paliwo, które wyciekło jest obecnie sprzątane przez służby.

„Używamy środków czyszczących oraz specjalnych preparatów do pochłaniania paliwa, które nie szkodzą środowisku. Wieje tutaj także dość silny wiatr, dzięki czemu wszelkie opary uległy rozproszeniu i nie ma już żadnego zagrożenia,” powiedział Patrik Andersson, dowódca strażaków z Nerikes Brandkår prowadzących akcję.ONZ ‘zaniepokojone’ poziomem rasizmu w Szwecji

Komitet ONZ ds. Walki z Dyskryminacją Rasową przedstawił raport, w którym zawarto wiele obaw co do poziomu rasizmu w Szwecji.

W raporcie wskazano na ‘rasistowską mowę nienawiści przeciwko Afro-Szwedom, Żydom, Muzułmanom i Romom.’ Problem ten według komitetu jest szczególnie widoczny ‘podczas kampanii wyborczych, zarówno w Internecie jak i we wszystkich mediach.’

„Komitet jest szczególnie zaniepokojony przypadkami podpaleń meczetów oraz ośrodków dla uchodźców.”

Pożary w szwedzkich ośrodkach dla uchodźców zdarzają się dość często od czasu największego nasilenia kryzysy imigracyjnego w 2015 roku. Według policji w ostatnich latach w całej Szwecji doszło do 112 pożarów ośrodków lub miejsc planowanych ośrodków dla uchodźców.

Meczety także są często obiektami podpaleń i aktów wandalizmu. Raport krytykuje Szwecję za ‘brak wystarczających nakładów na zapewnienie bezpieczeństwa meczetom.’

„Komitet jest również zaniepokojony doniesieniami o przestępstwach motywowanych nienawiścią rasową i mowie nienawiści skierowanej przeciwko mniejszości muzułmańskiej, a w szczególności przeciwko kobietom wyznającym tę religię.” Raport stwierdza również, że muzułmanie w Szwecji mają ‘problemy ze zdobyciem zatrudnienia i z zamieszkaniem poza najbardziej zagęszczonymi obszarami, co de facto oznacza segregację.’

W raporcie podkreślono również ‘stereotypowy sposób przedstawiania muzułmanów w mediach a także takie same opisywanie ich przez polityków.’

Niedawna fala pochodów organizowanych przez neo-nazistowską grupę Nordyckiego Ruchu Oporu także przyciągnęła uwagę ONZ.„Komitet wyraża zaniepokojenie obecnością rasistowskich i ekstremistycznych organizacji na uroczystościach państwowych i publicznych demonstracjach.” Dodatkowo skrytykowane zostało szwedzkie państwo za to, że nie traktuje ono działań neo-nazistów tak samo jak terroryzmu.

Raport komitetu został oparty na informacjach ze szwedzkiego oddziału ONZ. Przewodniczący tej organizacji Aleksander Gabelic wiosną powiedział, że przywódcy narodów ‘muszą postępować znacznie ostrzej w stosunku do organizacji rasistowskich i nazistowskich.’

„Rosnące zagrożenie ze strony grup rasistowskich i faszystowskich musi spotkać się z odpowiedzią,” powiedział Gabelic. „To nie jest w porządku, jeśli ludzie boją się przebywać na ulicach i placach naszych miast.”

Cały raport można przeczytać(po angielsku) tutaj.Raport: Młodzi mężczyźni w Szwecji dwa razy częściej giną w strzelaninach niż ich koledzy z pozostałych państw Europy

Nowe badania statystyczne pokazują, że młodzi mężczyźni w Szwecji są dwukrotnie bardziej zagrożeni staniem się śmiertelną ofiarą strzelaniny pomiędzy gangami niż ich rówieśnicy z innych europejskich państw.

Badania, które zostały opublikowane w tym tygodniu przez Komitet ONZ ds. Walki z Dyskryminacją Rasową porównały sytuację w Szwecji i 12 innych europejskich krajach. Wynika z nich, że mężczyźni w wieku 15-29 lat w Szwecji 10 razy częściej zostają śmiertelnymi ofiarami strzelanin od ich niemieckich kolegów. W porównaniu do Wielkiej Brytanii jest to 6 razy częściej.

Według badaczy w ciągu ostatnich 10 lat ilość przemocy z użyciem broni w Szwecji dramatycznie wzrosła. Jednak jeden z twórców raportu, kryminolog Manne Gerell powiedział, że to do końca nie wyjaśnia otrzymanych rezultatów.

Gerell powiedział, że konieczne jest wykonanie kolejnych badań wyjaśniających, dlaczego sytuacja w Szwecji tak mocno różni się od tej w innych europejskich państwach.

„Nastąpiła zmiana od sytuacji, w której prawdopodobieństwo zestrzelenia dla młodych mężczyzn było tylko nieznacznie większe niż starszych, do sytuacji w której obecnie jest ono znacznie większe,” powiedział Gerell.

Dodał on też, że liczba strzelanin mających miejsce w tak zwanych strefach ‘no-go’ jest znacznie większa od tych zdarzających się w pozostałych obszarach szwedzkich miast. „W Malmö połowa strzelanin miała miejsce w takich strefach, co oznacza jednak, że druga połowa wydarzyła się w innych obszarach, chociaż statystycznie daje do znacznie mniejsze prawdopodobieństwo.”

Badacze podkreślają także fakt, że pomimo tego, iż w Szwecji jest relatywnie wysoki wskaźnik legalnego posiadania broni to większość strzelanin dokonywana jest przy pomocy broni przemycanej z zagranicy. Niedawno bośniacki prokurator Goran Glamocanin stwierdził, że Szwecja stała się największym rynkiem dla broni przemycanej z Bałkanów.Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała w tym roku statystyki, które potwierdzają to co zawarte jest w raporcie. Liczba śmiertelnych ofiar przemocy w zeszłym roku była najwyższa od 2002, kiedy agencja zaczęła publikować takie dane.

W niektórych obszarach w Szwecji liczba strzelanin wzrosła dramatycznie. W 2017 roku w Helsingborgu zanotowano 300 procentowy wzrost w porównaniu z wcześniejszym rokiem. Większość ofiar to mężczyźni w wieku od 20 do 30 lat.

Szukasz kredytu w Szwecji, zobacz przygotowany przez nas pasaż finansowy.

Postawiono zarzuty w sprawie największego przejęcia narkotyków w południowej Szwecji

W piątek Służba Celna (Tullverket) poinformowała, że postawiono zarzuty przemycania narkotyków w sprawie największego przejętego w Malmö transportu.

Służba Celna napisała w oświadczeniu, że jej funkcjonariusze zatrzymali w marcu ciężarówkę wjeżdżającą do Szwecji poprzez most Öresund z powodu podejrzanego nadajnika GPS.

Kiedy ciężarówka została przeszukana w Lernacken znaleziono w niej 663 kg narkotyków, w tym ponad pół tony konopi indyjskich. Ujawniono także ponad 100 kg amfetaminy.

Według Służby Celnej narkotyki były umieszczone w licznych paczkach ewidentnie przygotowanych do dalszej dystrybucji. Szacunkowa rynkowa wartość narkotyków to około 90 milionów koron (~37,3 mln zł).

Zatrzymanemu kierowcy został postawiony zarzut przemycania narkotyków. Pomimo tego, że w przygotowaniu takiej operacji musiało brać udział wiele osób, do tej pory nie zatrzymano w tej sprawie nikogo innego.

„Ilość narkotyków ewidentnie wskazuje na to, że organizatorem przemytu była jakaś grupa przestępcza,” powiedział Lars Wilhelmsson, prokurator z Riksenheten mot internationell och organiserad brottslighet, czyli oddziału ds. walki z przestępczością zorganizowaną.

Według funkcjonariuszy służby celnej w czasie przeszukania znaleziono także odręczne instrukcje w jaki sposób najlepiej przekroczyć granicę bez zwracania uwagi.Kierowca nie przyznał się do przemytu i powiedział, że nie wiedział o nielegalnym ładunku w ciężarówce. Według gazety Aftonbladet jest to obywatel duński w wieku ponad 60 lat mieszkający na stałe w Hiszpanii. Jednak służby nie potwierdziły tych informacji.

Tak duża ilość narkotyków 663 kg to największy przemyt wykryty kiedykolwiek w Skanii, czyli w regionie, przez który większość narkotyków dostaje się do Szwecji. Pół tony konopi indyjskich przejętych w tym jednym przypadku to więcej niż łączna ilość zatrzymana przez celników w całym 2015 roku.

STOP

Wykryliśmy, że używasz AdBlock lub innego oprogramowania blokującego, które uniemożliwia pełne ładowanie strony.

Nie mamy uciążliwych banerów, Flasha, animacji, nieprzyjemnego dźwięku ani wyskakującej reklamy. Nie wdrażamy tych irytujących typów reklam!

Potrzebujemy pieniędzy na funkcjonowanie strony, a prawie wszystko pochodzi z naszych reklam.

Dodaj skandynawiainfo.pl do białej listy blokującej reklamy lub wyłącz oprogramowanie do adblokacji.

Close