Rosyjski ambasador grozi Danii bronią atomową!

275
Duńskie okręty wojenne mogą stać się celem ataku rosyjskich pocisków atomowych, jeżeli dołączycie do projektu tarczy antyrakietowej NATO, mówi Mikhail Vanin.

Stosunki między Danią, a Rosją mogą stać się jeszcze bardziej napięte. W sobotnim komentarzu dla dziennika Jyllands­Posten Mikhail Vanin, rosyjski ambasador w Danii, ostrzega, iż Dania może stać się celem ataku rosyjskich pocisków atomowych, jeżeli wojsko tego kraju dołączy do projektu tarczy antyrakietowej NATO.

­ – Nie wydaje mi się, iż Duńczycy w pełni zdają sobie sprawę z konsekwencji, które nastąpią, jeżeli Dania przyłączy się do systemu obrony antyrakietowej kierowanego przez USA. Jeżeli Dania podejmie decyzję o przyłączeniu się do systemu, duńskie okręty wojenne staną się celem rosyjskich pocisków atomowych, wypowiedział się Mikhail Vanin dla dziennika Jyllands­Posten.

Dania stanie się częścią zagrożenia dla Rosji. Sytuacja nie będzie już taka spokojna i ucierpią na tym stosunki z Rosją. Decyzja zależy oczywiście od was. Chcę tylko przypomnieć, iż stracicie na tym zarówno pieniądze, jak i bezpieczeństwo. Jednocześnie Rosja dysponuje pociskami, które z pewnością będą mogły się przedostać przez przyszły światowy system ochrony antyrakietowej.


Złość ministra ds. zagranicznych

Ostrzeżenie wywołało zdziwienie i złość wśród duńskich polityków. Jeżeli wypowiedział się on rzeczywiście w ten sposób, jest to oczywiście nie do zaakceptowania. Rosja doskonale zdaje sobie sprawę z tego, iż system obrony przeciwrakietowej NATO ma charakter defensywny i nie jest on skierowany przeciwko Rosji. Nie zgadzamy się z Rosją w przypadku wielu ważnych kwestii, lecz istotne jest, by atmosfera między nami nie uległa pogorszeniu,
wypowiedział się minister ds. zagranicznych Martin Lidegaard (z partii Radikale Venstre) dla dziennika Jyllands­Posten.

Komentarz

Bądź pierwszym który skomentuje

avatar
wpDiscuz