Silny wiatr, który uderzył we wtorek rano w Szwecję pomógł ustanowić nowy rekord w produkcji prądu w elektrowniach wiatrowych.

Prawie 5,7 miliona kWh energii z wiatru zostało wygenerowane we wtorek pomiędzy 6 a 7 rano, gdy orkan Urd (nordycka bogini przeznaczenia) uderzył w południową Szwecję, podał rzecznik firmy dostarczającej energię Bixia.

Jest to więcej niż wynosił poprzedni rekord, który został ustanowiony w grudniu zeszłego roku, gdy w ciągu godziny elektrownie wiatrowe wyprodukowały około pół miliona kWh mniej.

„Ekstremalnie wietrzna pogoda w ostatnich dniach oznacza, że elektrownie wiatrowe produkują tyle prądu co 6 elektrowni atomowych. Nigdy wcześniej nie było takiej sytuacji w Szwecji,” napisał Anders Engqvist, dyrektor ds. zarządzania ryzykiem w Bixia, we wtorkowym oświadczeniu.

Orkan Urd (w polsce orkan Barbara) uderzył w Szwecję w poniedziałek wieczorem i kontynuował „atak” we wtorek rano, miejscami na zachodnim wybrzeżu osiągając według meteorologów z SMHI siłę huraganu.

W ciągu ostatnich 3 dni energia wyprodukowana z wiatru stanowiła 26% całej zużywanej w Szwecji energii. Tak wynika z danych podawanych przez Bixia, która systematycznie obniża ceny energii elektrycznej w krajach nordyckich.

„Wczoraj cena energii elektrycznej w Szwecji wyniosła 22 öre (~10 groszy) za kWh. Tydzień wcześniej cena wynosiła 33 öre (~33 grosze). W Danii i Niemczech ceny energii nieznacznie spadły w okresie świątecznym. Jeśli masz kontrakt ze zmienną ceną to twój rachunek na koniec miesiąca będzie niższy,” powiedział Engqvist.

Szwecja wyprodukowała 16,6 TWh energii elektrycznej z prądu w 2015 roku, czyli około 12% całej zużywanej energii. Ponieważ energii wiatru nie można przechowywać w wietrzne dni hydroelektrownie podnoszą wodę do wyżej położonych zbiorników używając „nadmiarowej” energii z wiatru.

„Jeśli spojrzymy na produkcję prądu dzisiejszego poranka w Szwecji to zobaczymy, że hydroelektrownie produkują mniej prądu niż zazwyczaj,” wyjaśnił Engqvist.

„Jednocześnie nasz import z Norwegii się zatrzymuje i to my wysyłamy energię do nich. Przyjmujemy energię z Danii, gdyż tam także jest bardzo wietrznie, wieje też w Niemczech (Dania przyjmuje też energię od Niemców).”

Szwedzkie elektrownie wiatrowe są jednak małe w porównaniu z liderem energii wiatrowej w Europie Niemcami, które w 2015 roku wygenerowały 85,4 TWh. Polska w ubiegłym roku wyprodukowała 4,1 TWh energii elektrycznej wykorzystując wiatraki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.