-Reklama-

Policja w Oslo często zachowuje się rasistowsko i dyskryminująco w stosunku do bezdomnych Romów i Afrykańczyków, tak wynika z nowego raportu Norweskiego Instytutu Praw Człowieka.

Według tego raportu, śpiący na ulicach Romowie i Afrykańczycy są ponad dwukrotnie częściej kontrolowani przez policję niż bezdomni Europejczycy.

Zachowanie policji jest bardzo zaskakujące, liczba opisanych przypadków rasistowskich komentarzy oraz czasami nadużywania siły jest znacząca,” powiedziała w wywiadzie dla norweskiego nadawcy NRK, Kristin Høgdahl z instytutu.

W 2013 roku w Oslo wprowadzono zakaz spania na ulicach, co dało policji nowe narzędzie do budzenia bezdomnych śpiących w mieście.

Wiele bezdomnych osób, które miały do czynienia z policją, zarzuca jej bezprawne przetrzymywanie dokumentów i rzeczy osobistych, rasistowskie komentarze oraz nadużywanie siły.

Ciągle jesteśmy proszeni o dokumenty i jesteśmy przeszukiwani. Mówią nam ‚Idźcie stąd Rumunii’, ‚Jak ci się nie podoba to wracaj do Rumunii’, tak opisał kontakty z policją jeden z ankietowanych bezdomnych.

Policja w Oslo twierdzi, że nie dostała ani jednej oficjalnej skargi na złe zachowanie funkcjonariuszy.

Johan Fredriksen z policji w Oslo napisał w mailu do NRK „Nie otrzymaliśmy żadnej skargi na poniżające lub rasistowskie traktowanie bezdomnych, nie otrzymały ich także organizacje, które im pomagają Armia Zbawienia oraz Misja Kościelna.”

-Reklama-

1 KOMENTARZ

Comments are closed.