Według informacji podanych w programie Ekot szwedzkiego radia dane personalne oraz numery dokumentów Szwedów są sprzedawane na jednym z rosyjskojęzycznych for internetowych.

W programie Ekot rozmawiano z mężczyzną, który oferował do wynajęcia swój numer personalny oraz rachunek bankowy za 2,500 koron (~1100 zł) miesięcznie.

„Mam dokumenty, które mogę udostępnić. Więc ja będę wpisany na umowie, a ty będziesz sobie spokojnie pracował i odbierał pensję,” powiedział on reporterowi z Ekot.

W ten sposób osoby z poza Szwecji mogą zatrudnić się w sposób wyglądający z zewnątrz na legalny.

Samotnym mężczyznom z byłych republik radzieckich trudno jest otrzymać azyl w Szwecji. Na rosyjskojęzycznych forach opisanych jest wiele sposobów na „legalne” życie w krajach nordyckich. Według źródeł, do których dotarło Ekot, taki sposób wykorzystywania dokumentów jest dość powszechny:

„Uważam, że takie rzeczy zdarzają się w 70 % miejsc pracy jakie znam. Wśród moich znajomych jest to powszechnie akceptowane.”

Są dowody na to, że Rakhmat Akilov podejrzany o dokonanie zamachu 7 kwietnia w Sztokholmie także używał w Szwecji fałszywych dokumentów.

Według Ekot, podstawowe dokumenty kosztują od 500 koron (~221 zł), podczas gdy potwierdzenie szwedzkiego obywatelstwa jest sprzedawane za 100,000 koron (~44 tys. zł).

„To oczywiście nie jest coś dobrego i coś co chcemy, żeby się działo, to jasne. Musimy sprawdzić, czy jest to coś nad czym już pracujemy czy może coś zupełnie nowego,” powiedziała Ingegerd Widell, rzeczniczka działu rejestracji ludności w Skatteverket – Szwedzkim Urzędzie Podatkowym.