W tym tygodniu Szwedzi otrzymają swój zwrot z podatku. Szacuje się, że podatnikom przekazanych zostanie w ten sposób kilkadziesiąt miliardów koron. Niestety, tę okazję postanowili wykorzystać oszuści.

4 czerwca Szwedzki Urząd Skarbowy (Skatteverket) zaczął wysyłać zwroty z podatku do tych osób, które nie otrzymały ich w kwietniu. Według danych statystycznych 2,7 mln ludzi otrzyma łącznie 23 mld koron (to w przybliżeniu 9,3 mld PLN).

Skatteverket przestrzega przed oszustami: grupy przestępcze postanowiły wykorzystać ten czas i podszywają się pod Urząd Skarbowy – czasem dość przebiegle.

Oszukiwani podatnicy nabierają się na przekręty mailowe (szw. bluffmejl), a także dostają fałszywe SMS-y, których autorami nie są pracownicy Skatteverket. Zaleca się, by nie klikać w podejrzane linki, bo mogą one prowadzić do niebezpiecznych stron internetowych. Nie należy też otwierać budzących wątpliwości załączników, ani odpisywać na mało wiarygodne SMS-y.

„Takie wiadomości należy od razu usuwać. Urząd Skarbowy nigdy nie pytałby o szczegóły dotyczące konta bankowego w e-mailu czy SMS-ie” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu  Skatteverket.

Podatnicy otrzymają zwroty między 4 a 7 czerwca.