Policja z zachodniej Szwecji odkryła 560 kg dynamitu podczas przeszukania samochodu i dwóch apartamentów w mieście Falkenberg.

Policjanci ogłosili, że potencjalnie zabójcze materiały wybuchowe zostały odkryte wcześniej w tym tygodniu, w związku z tym aresztowano dwie osoby.

Dwaj mężczyźni 30 i 40 letni stanęli przed sądem okręgowym w Varberg we wtorek, oskarżeni o złamanie zakazu posiadania materiałów wybuchowych.

"550 kg dynamitu … to bardzo dużo i nieczęsto trafiamy na takie znaleziska," powiedział Tommy Byman, inspektor policji pracujący przy tej sprawie.

"Najpierw odnaleźliśmy 150 kg materiałów wybuchowych w mieszkaniu. Następnie po otrzymaniu informacji znaleźliśmy jeszcze trochę w samochodzie oraz 350 kg w kolejnym budynku," dodał, przyznając, że był to dramatyczny tydzień dla sił policyjnych.

Nyman powiedział, że pierwsze przeszukanie miało związek z narkotykami poszukiwanymi po pościgu za 33 letnim mężczyzna w tym rejonie, a odkrycie dynamitu było całkowitym zaskoczeniem.

Odmówił on skomentowania spekulacji szwedzkiego tabloidu Aftonbladet, łączących przynajmniej jednego z podejrzanych z prawicowymi grupami ekstremistycznymi i twierdzących, że w jednym z mieszkań znaleziono materiały zawierające nazistowską propagandę.

Podejrzani nie zostali przez szwedzkie media wymienieni z imienia i nazwiska. Ale Anders Roy, prawnik starszego z zatrzymanych, powiedział Aftonbladet, że jego klient miał do czynienia z dynamitem z racji swojej pracy i nie planował żadnych działań łamiących prawo.

Młodszy z podejrzanych, przyznał się do kupowania materiałów wybuchowych od swojego starszego przyjaciela, powiedział gazecie jego prawnik, Lars Brandel.

Falkenberg w zachodniej Szwecji, jest bardzo miłym miasteczkiem handlowym na wybrzeżu, istniejącym od XIII wieku. Ma 20,000 mieszkańców i jest położone 100 km na południe od Gothenburga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.