Luty potrafi być naprawdę ponurym miesiącem, zwłaszcza osoby niedawno przybyłe do Sztokholmu mogą czuć się samotne, gdyż cały kraj wygląda jak zahibernowany. Prezentujemy najciekawsze zdarzenia z całego kraju, które mogą cię wyciągnąć z domu i pomogą ci lepiej zaadoptować się w nowym kraju.

Śmiej się na występach stand-up

komedia

Przeprowadzka do nowego kraju jest ciężka, a nauka języka i załatwianie pozwoleń na pewno nie wywołują uśmiechu na twojej twarzy. Pośmiać się z tych przygód możecie 10 lutego na wielkiej premierze Malmö English Comedy Nights. Bilety kosztują 175 koron (~82 zł), a zamówione wcześniej 135 koron (~65 zł), wliczony w cenę jest wstęp do kasyna. Alternatywą dla tego wydarzenia może być Linköping Comedy Festival odbywający się w ten weekend, ale tam większość występów będzie tylko w języku szwedzkim.

Podziwiaj śnieżne rzeźby

snieg

Mieszkasz w Szwecji więc musisz się nauczyć kochać śnieg. W Umeå odbędą się 5 i 6 lutego mistrzostwa w tworzeniu rzeźb ze śniegu, które pomogą ci zmienić zdanie o śniegu i przestanie on być denerwujący a stanie się sztuką. Widzowie nie muszą nabywać biletów, tylko po prostu mogą podziwiać mistrzostwo rzeźbiarzy, a następnie wezmą udział w głosowaniu na najładniejszą rzeźbę. W tym roku tematem przewodnim jest ‘jakość życia’.

Poznaj typową szwedzką sztukę

muzeum

W Sztokholmie znajduje się wiele muzeów, które zachwycą osoby kochające sztukę, ale najlepszym miejscem na ten weekend jest muzeum Sven-Harrys, gdzie prezentowana jest wystawa prac jednego z najpopularniejszych w kraju artystów, jakim jest Olle Olsson Hagalund. Wystawa kończy się 7 lutego. To bardzo rzadka okazja zobaczenia obrazów z prywatnych kolekcji. Pełne kolorów obrazy tego artysty przedstawiają głównie jego miasto rodzinne Solna oraz różne obszary stolicy. Wstęp kosztuje 100 koron (~45 zł), dla studentów i emerytów jest 20 koron (~9 zł) zniżki, osoby poniżej 18 roku życia wchodzą za darmo.

Ciesz się najlepszymi szwedzkimi piosenkami i filmami

Melodifestivalen

Wszystko to znajdziesz w ten weekend w Göteborgu. Odbywają się tam nie tylko pół finały Melodifestivalen (5-6 luty, bilety 235 koron – 110 zł), który to ma wyłonić szwedzkiego kandydata na konkurs Eurowizji w 2016 roku, ale także można zobaczyć trwający do 8 lutego Międzynarodowy Festiwal Filmowy. To największy festiwal tego typu w krajach nordyckich, możesz tam uczestniczyć w seminariach, dyskusjach i oczywiście obejrzeć mnóstwo filmów – łącznie z takim, które nie będą pokazywane w zwykłych kinach. Wejściówka na festiwal kosztuje 50 koron (~24 zł).

Obejrzyj zawody sportowe

club

Integracja ze szwedzkim społeczeństwem jest bardzo ważna, ale nie zapominaj o swoich korzeniach. Amerykanie, macie szczęście, jest tutaj wiele miejsc gdzie możecie obejrzeć Super Bowl, 7 lutego, z innymi obcokrajowcami i Szwedami. W Göteborgu spróbujcie w barze i restauracji O’Leary, znajdziecie ich na Facebooku, nie ma tam opłaty za wstęp, ale lepiej zarezerwować stolik. W Sztokholmie możecie pójść np. do włoskiej restauracji Buco Nero, bilety na to spotkanie kosztują tam 350 koron (~165 zł). Dla tych, którzy nie są zainteresowani futbolem amerykańskim, The Hard Rock Cafe w Sztokholmie pokazuje szwedzkie mistrzostwa w wędkarstwie sportowym – bilet wraz z obiadem kosztuje tu 499 koron (~235 zł).

 

Komentarz

1 Komentarz na "Pięć wydarzeń, które zaciekawią nowo przybyłych do Szwecji"

avatar
wpDiscuz