Premier Szwecji Stefan Löfven wziął udział w spotkaniu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem i odbył z nim poważną rozmowę. Jak zaznaczył, „była ona koniecznością”.

„Tylko tak będziemy mogli nawzajem się zrozumieć – lub przynajmniej spróbujemy”, powiedział Löfven podczas rozmowy z dziennikarzami. „Spotkanie ma dla mnie wielką wartość, bo będziemy rozmawiać bez ogródek, w cztery oczy.”

Do rozmowy doszło podczas 5. Międzynarodowego Forum Arktycznego w Petersburgu. Organizowane w Rosji zgromadzenie było okazją, by pomówić o trwałym rozwoju strefy arktycznej. Stało się też wydarzeniem historycznym, bo premier Szwecji – wybrany na to stanowisko ponad cztery lata temu – po raz pierwszy miał okazję do swobodnej rozmowy z Putinem.

Na konferencji prasowej prezydent Rosji zaznaczył, że oba kraje nie zgadzały się w przeszłości w wielu kwestiach. Później dodał, że zależy mu na obustronnym handlu i rosyjsko-szwedzkich inwestycjach.

Oba państwa mają za sobą co najmniej kilka konfliktów i nieporozumień politycznych. Wystarczy wspomnieć o aneksji Krymu, o rosyjskich samolotach błąkających się w szwedzkiej przestrzeni powietrznej, o domniemanych tajnych operacjach wywiadowczych i tajemniczej łodzi podwodnej, która miała zostać wysłana przez Rosję na przeszpiegi.

Löfven poruszył temat konfliktu na Ukrainie i powiedział, że nie popiera naruszeń praw międzynarodowych. Później wyjawił dziennikarzom, że spotkanie z Putinem było „udane”, a odpowiedzi obu stron – „szczere i przejrzyste”.

Inne kwestie, które przedyskutował premier, to prawa człowieka, zmiany klimatu oraz „agresja” Rosji na obszarze bałtyckim. Ten ostatni temat często podejmowany był przez szwedzkich polityków i przedstawicieli wojskowości.

„Takie tematy też trzeba poruszać, nawet jeśli są problematyczne. Tak samo, jak te, w których możemy mieć podobne zdanie”, uznał premier Szwecji.

Löfven i Putin dogadywali się w takich kwestiach, jak ochrona środowiska, pomoc państwom zagranicznym, a przede wszystkim handel i inwestycje. Jak dotąd nie ustalono daty kolejnego spotkania, w którym udział wezmą dwaj przywódcy.

„Chciałbym spotkać się z prezydentem Putinem po raz drugi. Rosja to dla Szwecji bardzo istotny kraj”, zapewnił Löfven.