-Reklama-

We wtorek grupa szwedzkich nurków potwierdziła, że odnalazła wrak legendarnego okrętu wojennego, który zatonął w okolicach Karlskrony w XVII wieku.

Morscy archeolodzy z Muzeum Morza w Sztokholmie zapewnili, że odnaleziony koło Karlskrony wrak, to pozostałości okrętu wojennego ‚Solen’ (‚Słońce’ po szwedzku).

„To jeden z elementów światowego dziedzictwa,” powiedział regionalnej gazecie BLT, morski archeolog Jens Lindström, który odnalazł statek, razem z kolegą Jimem Hanssonem.

Wrak został odnaleziony na głębokości zaledwie 6 metrów, w miejscu gdzie prawdopodobnie jest jeszcze wiele innych zatopionych okrętów. Został on tam zatopiony celowo w 1694 roku, po zakończeniu swojej służby.

Solen był w swoich czasach jednym z największych statków na Bałtyku i brał udział w szwedzkiej bitwie morskiej z Duńczykami i Holendrami, koło wyspy Öland w 1676 roku.

Zbudowany został w Lubece w roku 1669, posiadał 72 działa, miał wyporność 1,400 ton i przewyższał tymi danymi nawet słynny okręt wojenny Vasa, który zatonął w 1628 i posiadał tylko 64 działa.

Okręt Vasa można oglądać w sztokholmskim muzeum, od czasu jego wydobycia ze stołecznej zatoki w 1960 roku. Użytkownicy strony TripAdvisor uznali ostatnio muzeum w Sztokholmie za najlepsze muzeum historyczne na świecie.

Jednak nie ma planów wydobycia Solena, powiedzieli gazecie Lindström i Hansson.

„Prawdopodobnie pozostanie tam, gdzie jest,” powiedział Hansson.

 

-Reklama-