-Reklama-

We wtorek grupa szwedzkich nurków potwierdziła, że odnalazła wrak legendarnego okrętu wojennego, który zatonął w okolicach Karlskrony w XVII wieku.

Morscy archeolodzy z Muzeum Morza w Sztokholmie zapewnili, że odnaleziony koło Karlskrony wrak, to pozostałości okrętu wojennego ‚Solen’ (‚Słońce’ po szwedzku).

„To jeden z elementów światowego dziedzictwa,” powiedział regionalnej gazecie BLT, morski archeolog Jens Lindström, który odnalazł statek, razem z kolegą Jimem Hanssonem.

Wrak został odnaleziony na głębokości zaledwie 6 metrów, w miejscu gdzie prawdopodobnie jest jeszcze wiele innych zatopionych okrętów. Został on tam zatopiony celowo w 1694 roku, po zakończeniu swojej służby.

Solen był w swoich czasach jednym z największych statków na Bałtyku i brał udział w szwedzkiej bitwie morskiej z Duńczykami i Holendrami, koło wyspy Öland w 1676 roku.

Zbudowany został w Lubece w roku 1669, posiadał 72 działa, miał wyporność 1,400 ton i przewyższał tymi danymi nawet słynny okręt wojenny Vasa, który zatonął w 1628 i posiadał tylko 64 działa.

Okręt Vasa można oglądać w sztokholmskim muzeum, od czasu jego wydobycia ze stołecznej zatoki w 1960 roku. Użytkownicy strony TripAdvisor uznali ostatnio muzeum w Sztokholmie za najlepsze muzeum historyczne na świecie.

Jednak nie ma planów wydobycia Solena, powiedzieli gazecie Lindström i Hansson.

„Prawdopodobnie pozostanie tam, gdzie jest,” powiedział Hansson.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.