Norweski kościół ewangeliczno-luterański w poniedziałek przyjął nową liturgię, która pozwala udzielać ślubów parom gejowskim, sprawa ta długo dzieliła największy kościół w Norwegii.

Po pierwszym odrzuceniu w 2014, synod ponownie głosował na sprawą w poniedziałek, tym razem wynik wynosił 83 do 29 za przyjęciem nowej liturgii. Będzie ona używana równolegle z tą stosowaną dla par heteroseksualnych.

Każdy pastor będzie mógł sam zadecydować czy udzielić ślubu parze jednopłciowej czy nie.

„W tym dniu nasze marzenia i modlitwy stały się rzeczywistością,” powiedział lider liberalnego skrzydła w kościele luterańskim Gard Sandaker-Nilsen – sam będący gejem.

Szwedzki, duński oraz francuski kościół protestancki już wcześniej zezwoliły na takie ceremonie.

W zeszłym roku, poprzedni synod zezwolił na małżeństwa jednopłciowe, jednak należało przyjąć nową liturgię zanim doszło do pierwszych takich ceremonii.
Według danych z 2015 roku około 73 % Norwegów jest członkami kościoła ewangeliczno-luterańskiego, który od 1 stycznia został oddzielony od państwa.
Podobnie jak pozostałe kraje nordyckie Norwegia jest liderem w przyznawaniu praw osobom homoseksualnym.

Homoseksualne małżeństwa cywilne oraz adopcja przez pary jednopłciowe są tutaj dostępne od 2009 roku, kościół dopuścił także wyświęcanie osób homoseksualnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.