Już za kilka tygodni w Norwegii zostanie zakończona transmisja analogowego radia FM, stanie się ona wtedy pierwszym krajem na świecie, który całkowicie przejdzie na cyfrową transmisję radia.

Norweski rząd podjął decyzję o wygaszaniu transmisji analogowego sygnału FM od 11 stycznia 2017 roku, poczynając od Nordland i stopniowo przesuwając się na południe kraju.

Po blisko połowie stulecia ten analogowy system nadawania, który zrewolucjonizował słuchanie radia w wysokiej jakości i w stereo, zastępując monofoniczną transmisję AM, teraz zostanie zastąpiony systemem DAB+. Z tego powodu prawie 8 milionów radioodbiorników w Norwegii stanie się praktycznie bezużytecznych.

Pomimo tego, że zmiana ta była planowana od lat, wielu Norwegów jest z niej bardzo niezadowolonych. Według nowego badania Ipsos opublikowanego w środę w gazecie Dagbladet dwie trzecie osób jest przeciwnych zmianie a tylko 17 % osób popiera wyłączenie sygnału FM.

Svein Larsen, przewodniczący Norweskiej Federacji Lokalnych Stacji Radiowych powiedział, że w pełni rozumie protesty przeciwko temu jak uważa, zupełnie niepotrzebnemu uśmiercaniu radia FM.

„Łatwo jest zrozumieć przeciwników wyłączenia. Oczywiście trudno jest dyskutować z koniecznością wyłączenie nadawania FM i zastąpienia go przez DAB. Kiedy pomyślimy o intensywnej kampanii prowadzonej w tej sprawie przez NRK popierającej DAB, wyniki poparcia są zaskakująco niskie,” powiedział Larsen na temat tego, że tylko 17 % osób popiera zmianę.

„Jednak Norwegia podjęła już decyzję. Z praktycznych i ekonomicznych powodów jest już za późno na cofnięcie zmian,” dodał.

Norweskie przejście na system DAB będzie uważnie obserwowane przez wiele krajów rozważających podobny ruch, takich jak Dania, Szwecja, Szwajcaria oraz Korea Południowa.

Nikt tego przed nami nie robił, więc to trochę nerwowy czas dla wszystkich,” powiedział w zeszłym roku agencji AFP James Cridland konsultant z brytyjskiego radia. „Norwegia przetestuje to dla nas wszystkich.”

Radio w systemie DAB będzie oferować w Norwegii ponad 20 kanałów w momencie przełączania w przyszłości prawdopodobnie jeszcze więcej.

Niektóre lokalne stacje radiowe będą kontynuować nadawanie sygnału FM do 2022 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.