Chiński koncern Wanda Group zapowiedział, że jedna z jego amerykańskich firm AMC Theatres kupi największego w Skandynawii operatora kin za 930 milionów dolarów, powiększając tym samym posiadaną już wielką liczbę kin na całym świecie.

W zeszłym tygodniu Wanda Group oświadczyła, że nabycie zlokalizowanej w Sztokholmie firmy Nordic Cinema Group Holding AB, przybliża tą chińską grupę do osiągnięcia celu jakim jest 20% udział w światowym rynku filmowym.

„Połączenie z Nordic Group spowoduje, że AMC osiągnie nigdy wcześniej niezdobyty poziom 1000 kin z 11,000 sal w 115 krajach,” czytamy w oświadczeniu Wanda Group.

„To umocni AMC na pozycji największego operatora kin na świecie.”
Sieć kin została kupiona od europejskiego inwestora Bridgepoint oraz szwedzkiej grupy medialnej Bonnier Holding.

W lecie AMC kupiło także za 1.2 miliarda dolarów swojego amerykańskiego rywala Carmike oraz również za 1.2 miliarda dolarów przejęło największego w Europie operatora kin Odeon&UCI Cinema., ta umowa została sfinalizowana 30 listopada.

Amerykański regulator rynku zatwierdził przejęcie Carmike w grudniu, po tym jak AMC rozwiało obawy o zbyt dużą koncentrację na rynku.

Wanda Group zawiadywana przez jednego z najbogatszych Chińczyków, Wanga Jianlina, jest firmą działającą w wielu komercyjnych branżach, w ostatnich latach mocno inwestowała ona w rozrywkę, sport, częściowo jako zabezpieczenie przed niestabilnością chińskiego rynku nieruchomości.

Wanda Group kupiła AMC Entertainment Holding – właściciela AMC Theaters – za 2.6 miliarda dolarów w 2012 roku, a w zeszłym roku pozyskała Legendary Entertainment, producenta miedzy innymi ‘Batmana’ oraz ‘Jurasic Park’ za 3.5 miliarda dolarów.

W 2016 roku Wanda Group nabyła także za miliard dolarów Dick Clark Production, która to firma prowadzi ceremonię przyznawania Złotych Globów, a AMC kupiło zlokalizowane w Londynie Odeon&UCI Group, największego w Europie operatora kin za 1.2 miliarda dolarów.
Nordic Cinema Group posiad 118 kin z 664 ekranami w 50 miastach w Skandynawii i krajach Bałtyckich.

Wanda w oświadczeniu napisała, że obecnie prowadzi poprzez firmy podległe 1,470 kin z ponad 15,000 ekranów na całym świecie.

Ta chińska grupa rozpoczęła ekspansję na światowym rynku kinowym po tym jak chiński rząd zachęcał firmy do wyjścia poza granice kraju w celu szukania zysków oraz osiągnięcia większego wpływu na światową gospodarkę.

Jednak ten trend niepokoi amerykańskich prawodawców, którzy obawiają się, że chińskie firmy, które często są blisko powiązane z kołami rządowymi, mogą mieć znaczący wpływ na wygaszanie krytyki wobec chińskiego rządu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.