Szwedzki Urząd Skarbowy (Skatteverket) umożliwił rozliczenie podatku drogą online. Podał też ostateczny termin płatności. Osoby, które wypełnią deklarację przed pierwszym z terminów, otrzymają zwrot pieniędzy w czasie krótszym niż miesiąc.

Te osoby, które postanowią skorzystać z narzędzia internetowego (a przy tym nie muszą wprowadzać żadnych istotnych zmian dotyczących danych osobowych), będą musiały wylegitymować się w systemie cyfrowym. Grupa ta otrzyma zwrot z podatku w okresie od 9 do 12 kwietnia.

We wtorek rano Urząd poinformował jednak, że niektórzy z klientów napotkali się na usterki techniczne: próbowali rozliczyć podatek jeszcze przed śniadaniem, ale serwis im na to nie pozwolił.

„Istnieje wiele sposobów na cyfrowe złożenie deklaracji podatkowej. Osoby, które chciały skorzystać z aplikacji mobilnych, miały problem ze spowolnioną reakcją systemu, z długim czasem ładowania”, wyjaśnia Johan Schauman – ekspert ds. nowych technologii, związany ze Skatteverket.

W tym roku Urząd po raz pierwszy wprowadził asystenta internetowego. To po prostu bot o wdzięcznym imieniu Skatti, który odpowiada na pytania klientów dotyczące zeznania podatkowego. Internauci są zdania, że asystent świetnie posługuje się językiem szwedzkim, ale mógłby podszkolić się w angielskim.

Skatti udzielił jednej z osób następującej odpowiedzi:

„Znam język angielski w ograniczonym stopniu, więc będę pisał po szwedzku.”

Częste są też takie odzewy, jak: „Przepraszam, nie rozumiem, o co chodzi”, albo „Spróbuj przeformułować pytanie”.

Wersję papierową formularza podatkowego wysyła się między 15 marca a 15 kwietnia. Jeśli złożysz deklarację w ten sposób – ewentualnie, po dokonaniu zmian, złożysz deklarację cyfrową przed 2 maja – zwrot z podatku powinieneś otrzymać do ok. 7 czerwca.

Zanim w systemie internetowym klikniesz opcję „wyślij”, warto byś upewnił się, czy jesteś w stanie ubiegać się o jakiekolwiek ulgi podatkowe (na przykład za podróż do/z pracy). Więcej informacji na ten temat można znaleźć w wcześniejszych naszych artykułach.

Jak skutecznie zaplanować emeryturę w Szwecji?