Szwedzkie Stowarzyszenie Równości Seksualnej (SSRS) przeprowadziło dość nietypowe badanie dzięki czemu już wiadomo jak często i gdzie masturbują się Szwedzi.

Z badań wynika, że jeden na trzech Szwedów masturbuje się wielokrotnie w ciągu tygodnia – robi tak połowa mężczyzn oraz 12 % kobiet. Mężczyźni przyznają się nawet do robienia tego w pracy.

„To bardzo interesujące, ponieważ wiemy, że masturbacja ma wiele zalet,” powiedziała seksuolog z SSRS Suzann Larsdotter.

Jedną z wymienionych przez Suzann zalet jest dobre poznanie własnego ciała, jak również zapobieganie chorobom prostaty.

„Badania pokazują, że regularne wytryski są dobre dla zapobiegania chorobom prostaty u mężczyzn powyżej 50 roku życia. Wywołanie erekcji oraz doprowadzenie do orgazmu są także sposobem na prowadzenie życia seksualnego dla tych co nie posiadają partnerów.”

Według badań, Szwedzi są bardzo elastyczni w sprawie wyboru miejsca do poznawania samych siebie. Poza domem zdarza im się to w samochodzie, w autobusie, w garażu, w domu przyjaciół a nawet w publicznych toaletach, ponad 16 % osób powiedziało, że robią to w pracy.

„Jak długo zachowujesz ostrożność nie ma w tym nic złego,” powiedziała Larsdotter.

Badania podważają również twierdzenia, że kobiety potrzebują więcej czasu na osiągnięcie orgazmu niż mężczyźni. Trzydzieści dwa procent mężczyzn powiedziało, że zajmuje im to średnio 2-5 minut, tak samo odpowiedziało 30 % kobiet.  

Istnieją stereotypy, że Szwedzi są seksualnie wyzwoleni, jednak według Larsdotter ciągle istnieje tam tabu w temacie masturbacji i za mało się o tym mówi.

„To jest ważne, ponieważ to wciąż temat tabu, zwłaszcza dla kobiet, a przecież wiemy jak wiele zalet ma masturbacja.”

Badania zostały przeprowadzone na grupie 1000 obywateli Szwecji, którzy odpowiadali na pytania o masturbację. Badano osoby w wieku 15-65 lat.

Informacje o rezultacie badań podano w tym samym czasie, kiedy jeden ze szwedzkich polityków zasugerowali, że Szwedzi powinni mieć w pracy płatną przerwę na seks.

Per-Erik Muskos, radny w położonym na północy Szwecji miasteczku Övertorneå powiedział, że ludzie powinni mieć zapewnioną godziną, płatną przerwę od pracy, aby udać się do domu na seks ze swoimi partnerami.