Kompilacja animacji Disneya z 1950 roku pokazana w Wigilię była największym telewizyjnym wydarzeniem w szwedzkiej telewizji, odebrała ona ten tytuł Eurowizji, która w rezultacie zajęła drugą pozycję na liście.

Wybór bajki pod tytułem „Od nas wszystkich dla was wszystkich” składający się z filmów z Kaczorem Donaldem (Kalle Anka po szwedzku) nadany w Wigilię o 15:00 został obejrzany przez 3,7 miliona osób. To znaczy, że ten program oglądało wtedy 97% wszystkich osób, które miały włączony telewizor.  

Czyli inaczej mówiąc więcej niż co trzeci z pośród 10 milionów Szwedów nastawił swój telewizor na tą trwającą godzinę audycję, zawierającą także filmy ze Śnieżką, Myszką Miki oraz Byczkiem Fernando.

W tym roku wyniki oglądalności tego programu były nieznacznie wyższe niż w poprzednich 3 latach, jednak maksymalną widownie przyciągnął on w 1997 roku, kiedy było to 4,32 miliona telewidzów. To dopiero drugi przypadek w tym wieku, kiedy kreskówka zajmuję pierwsze miejsce pod względem widowni w danym roku.

Audycja ta jest nadawana corocznie, poczynając od roku 1959 i zazwyczaj walczy o pierwsze miejsce pod względem oglądalności z finałem Eurowizji oraz Festiwalem Melodii (Melodifestivalen). W tym roku nawet fakt, że finał Eurowizji odbywał się w Sztokholmie nie pomógł odebrać korony animacjom Disneya.

„To bardzo miłe, że ta audycja wciąż przyciąga taką wielką widownię i łączy tak dużą liczbę ludzi,” powiedział dyrektor ds. marketingu SVT Christer Mellstrand.

Kaczor Donald jest tak popularny w Szwecji, że ilość telefonów alarmowych do służb w czasie emisji filmów spada do jednej czwartej średniego poziomu. Nazywane jest to „efektem Kaczora Donalda”.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.