Kolorowy budynek kina Palads w centrum Kopenhagi może zostać zburzony pod budowę nowych, wyższych obiektów.

Siedziba największego kina w Danii, działającego od 1918 roku najbardziej jest znana ze swojej pastelowej fasady, pomalowanej tak w 1989 roku przez duńskiego artystę Poula Gernesa.

Jednak ten znany budynek położony przy stacji Vesterport może zostać, zgodnie z planami rozważanymi przez władze Kopenhagi, zburzony. Miejski komitet do spraw technicznych i środowiska ma oceniać nowe plany w poniedziałek.

Propozycja jest przedstawiana przez operatora kolejowego DSB oraz nieznanego inwestora. Zgodnie z nimi znajdujące się w zagłębieniu tory kolejowe w Vesterport zostałyby ukryte w tunelu a na górze powstała by inwestycji o powierzchni 81,000 metrów kwadratowych, z nowymi hotelami, salami konferencyjnymi, domami oraz nowym kinem i supermarketem.

Proponowana inwestycja

Nordisk Film Biografer właściciel Palads popiera te plany, jednak wielu ekspertów uważa, że burzenie tak historycznego budynku to błąd.

„Burzenie to byłaby kompletna tragedia. Jest to historyczny pomnik o dużej wartości kulturalnej i artystycznej, nie mamy w naszej miejskiej przestrzeni nic o podobnym znaczeniu,” powiedział kurator muzeum Louisiana Anders Kold.

Grupa lokalnych mieszkańców nazywająca się Tivolis Venner(Przyjaciele Tivolis, od pobliskiego parku) także sprzeciwia się planom wyburzenia.

„Bardzo mnie to zasmuciło. Dlaczego musimy wyglądać tak jak inne wielkie miasta? Zaledwie w ciągu kilku lat Kopenhaga zaczęła skłaniać się ku coraz większym inwestycjom. Ta inwestycja jest umieszczona w złym miejscu, jest za duża i zbyt stereotypowa,” powiedział przedstawiciel grupy Peter Holst Eriksen.  

Proponowana inwestycja

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.