Nic dziwnego, że jeżdżenie rowerem jest tak popularne w Kopenhadze. Nowe badania porównawcze pokazują, że najwyższe na świecie ceny komunikacji publicznej są właśnie w Kopenhadze.[sociallocker]

Według analiz przeprowadzonych przez Statista i opublikowanych w brytyjskim dzienniku Independent, Kopenhaga na najwyższe ceny jednorazowych biletów na autobus, tramwaj lub metro. Taki bilet kosztuje tam  ~17,5 zł.

Stolice innych krajów skandynawskich, Sztokholm i Oslo zajmują odpowiednio drugie i czwarte miejsce w tym rankingu, z cenami biletów ~16 zł oraz ~14 zł. Na trzecim miejscu znalazł się Londyn z ceną ~15 zł.

Najtańszym z 12 miast objętych analizą okazał się Nowy Jork, gdzie bilet kosztuje średnio ~10 zł.

Ceny biletów komunikacji miejskiej w Danii są ostatnio tematem dokładnych analiz. Wszystko z powodu skandalu z systemem poboru opłat Rejsekort, który według raportu Søndagsavisen z marca tego roku, z powodu błędów pobrał nienależne opłaty od tysięcy osób podróżujących autobusami.

Kierowcy autobusów muszą wprowadzać nową trasę do systemu zawsze gdy osiągną końcowy przystanek. Jednak często tego nie robili lub wprowadzali błędne dane, przez co system pobierał opłaty za inne strefy niż powinien. Movia, firma zajmująca się transportem publiczny szacuje, że co roku z powodu takiego błędu od około 6,000 podróżnych pobrane złe kwoty pieniędzy. Na firmę te spadła olbrzymia ilość krytyki, gdyż problem ten znany był od 2012 roku, ale nic z nim nie zrobiono.

Na pocieszenie można zauważyć, że są pewne korzyści z wysokich cen biletów. Według badań z kwietnia 2015 Duński transport kolejowy jest najbezpieczniejszy w Europie i zajął on 3 miejsce w rankingu najlepszych systemów kolejowych, ustępując tylko Szwajcarii i Szwecji.

grafika

[/sociallocker]

Reklamy