-Reklama-

Zbliżają się ostatnie dni zgody Unii Europejskiej na tymczasowo, z powodu kryzysu imigracyjnego, przywróconą kontrolę na Szwedzkich granicach.

Szwecja pierwszy raz wróciła do kontroli w listopadzie 2015 roku, przywracając punkty kontrolne na południu kraju w odpowiedzi na kryzys imigracyjny, kiedy to w 2015 roku w Szwecji złożono 163,000 podań o azyl.

W maju, Unia Europejska zgodziła się na półroczny wyjątek w działaniu strefy Schengen, po tym jak wiele krajów w tym Szwecja i Dania skarżyły się na trudną sytuację w związku z napływem uchodźców.

UE zgodziła się aby kraje mogły w ciągu najbliższych dwóch lat wprowadzać kontrolę graniczną w wyjątkowych przypadkach, jednak na okresy nie dłuższe niż 6 miesięcy.

Europejski Komisarz do Spraw Migracji sugeruje, że to iż kontrole graniczne były konieczne nie oznacza, że zostaną one przedłużone w listopadzie.

„Celem Komisji Europejskiej jest to aby kooperacja w ramach układu Schengen jak najszybciej zaczęła działać w swój normalny sposób,” powiedział w środę Dimitris Avramopoulos, prezentując raport Komisji Europejskiej na temat migracji.

Dania mająca wspólną ze Szwecją granicę, już wyraziła chęć przedłużenia stosowania kontroli po swojej stronie.

„My ze swojej duńskiej strony, będziemy strać się zachować kontrolę graniczną. Jest po powiązane z brakiem odpowiedniej kontroli na zewnętrznych granicach UE,” powiedziała duński premier Lars Løkke Rasmussen, na środowej konferencji prasowej po nieformalnym spotkaniu przywódców państw nordyckich.

Szwedzki premier Stefan Löfven, był bardziej powściągliwy w popieraniu przedłużenia kontroli granicznej.

„Analizujemy sytuację, nie możemy pozwolić na powrót sytuacji z zeszłego roku, sytuacja nie może tak znowu wyglądać. Jedna przyglądamy się problemowi i powinniśmy go rozwiązywać na poziomie całej UE,” powiedział Löfven na tej samej konferencji prasowej.

„Nie ma możliwości powrotu do sytuacji z zeszłego roku,” dodał.

Europejski Komisarz do Spraw Migracji Avramopoulos, że oczekuje na stanowisko szwedzkiego rządu w tej sprawie.

Liczba osób składających wnioski azylowe w Szwecji drastycznie spadła po wprowadzeniu kontroli granicznej, do końca sierpnia tego roku było to 19,270 wniosków, w porównaniu do 163,000 w całym zeszłym roku.

Szwedzka Agencja ds. Migracji obniżyła niedawno o połowę swoje przewidywania co do liczby uchodźców jacy mają w tym roku przybyć do Szwecji, obecnie mówi ona o 30 do 50 tysięcy osób, wcześniej agencja oceniała tą liczbę na 60,000.