Szwedzki szpital w którym z powodu zimowego wzrostu ilości pacjentów, brakuje łóżek oraz nie ma wystarczającej ilości personelu poinformował nadzór medyczny o śmierci ciężarnej kobiety oczekującej w izbie przyjęć.

Kobieta uskarżała się na ból głowy oraz wymioty z powodu których w grudniu zgłosiła się do szpitala Mölndal w zachodniej Szwecji. W szpitalu postanowiono o wykonaniu tomografii głowy, jednak z powodu braku łóżek na neurologii kobieta miała spędzić całą noc w izbie przyjęć.

W nocy jej stan się pogorszył. Została zabrana na neurologię, gdzie rozpoczęto natychmiastową operację, jednak kobiety nie udało się uratować. Szpital sam wypełnił zgłoszenie do Inspektoratu Zdrowia i Opieki Społecznej tzw. ‘Lex Maria’, w którym zasugerował, że winne jest przepełnienie szpitala.

„Niewystarczający poziom opieki, możliwe braki w przepływie informacji oraz opóźnienie przeniesienia mogły mieć wpływa na tragiczny przebieg wypadków,” takie cytaty z raportu podał nadawca SVT. Nie podano jednak jak bardzo zaawansowana była ciąża kobiety.

Szpital nie komentuje sprawy w czasie trwania dochodzenia, jednak wielu członków personelu mówi o brakach miejsc w oddziałach nie-ratunkowych szpitala klinicznego Sahlgrenska, którego częścią jest szpital Mölndal.

„Pacjenci, którzy naprawdę potrzebują opieki na oddziałach pozostają w izbie przyjęć. Personel próbuje się tam nimi zajmować, pomiędzy obsługiwaniem nowo przybywających pacjentów,” powiedziała Karin Frank reprezentująca związki zawodowe w szpitalu Mölndal.

Wcześniej pisaliśmy o innych przypadkach przepełnienia w szwedzkich szpitalach. W grudniu, 3 rodziny z okręgu Uppland musiały na poród udać się do Finlandii, gdyż nie było dla nich miejsca w specjalistycznych klinikach położniczych szpitala w Uppsali.

W zeszłym roku zmarło dziecko po tym jak kobieta w zaawansowanej ciąży została odesłana z przepełnionego szpitala na południu kraju. Głośny był też przypadek z 2014 roku porodu w taksówce, po odesłaniu kobiety przez położną, która powiedziała, że nie ma wolnego łóżka w całym Sztokholmie.