Jaką nieruchomość możesz kupić w Szwecji za 1 milion koron (~437 tys. zł) ? Nowe dane z rynku dadzą ci odpowiedź na to pytanie, wielbiciele szwedzkiej stolicy mogą już przestać czytać.

Według brokera nieruchomości Svensk Fastighetsförmedling jeśli posiadasz milion koron, w gminie Sztokholm możesz nabyć bostadsrätt (prawo do mieszkania w budynku zarządzanym przez wspólnotę) do 14 metrów kwadratowych powierzchni.

Trochę dalej w gminach Solna, Danderyd, Sundbyberg oraz Lindingö (wszystkie w okręgu Sztokholm) za te same pieniądze możesz nabyć prawo do 3-5 metrów więcej.

Porzucając całkowicie stolicę i udając się na zachód do Kristinehamn w Värmland możesz tam za milion koron nabyć prawo aż do 227 metrów mieszkania.

Według Kaspera Isgrena z Svensk Fastighetsförmedling kluczem do wyjaśnienia tych różnic jest poziom urbanizacji:

„Poziom cen jest powiązany z ilością dostępnych w gminie miejsc pracy i tego jak bardzo pożądane jest życie w danym mieście.”

Podobne zróżnicowanie dotyczy domów wolnostojących. W Hultsfred, w południowej Szwecji, za milion koron można nabyć dom o powierzchni 221 metrów kwadratowych. W Lidingö zaledwie 14 metrów.

Nie tylko duże miasta mają taki wpływ na wysoką cenę nieruchomości. Jeśli chcesz zamieszkać w miejscowości narciarskiej lub ośrodku akademickim, tam też ceny będą wysokie.

„Przestrzeń mieszkalna jest także droga w miejscach, które mają coś innego do zaoferowania, jak na przykład studenckie miasto Lund albo popularna wśród narciarzy miejscowość Åre,” dodaje Isgren.

Mniejsze gminy położone w pobliżu większych ośrodków także odnotowują wzrost cen, jeśli tylko poprawi się lokalna komunikacja. Więc najlepiej załapać się na taką okazję przed wzrostem.