Jak dużo nadgodzin przepracowujesz w Szwecji

1010

Co się stało z równowagą między pracą a czasem wolnym?

Szwecja w ostatnich latach często trafiała na nagłówki światowych gazet informujących o ‘sześciogodzinnym dniu pracy’ wprowadzanym w wielu regionach – jednak nie jest to cała prawda o czasie pracy w Szwecji.

Nowy raport oparty na statystykach ze Statistic Sweden oraz związku zawodowego Unionen pokazuje jak dużo czasu Szwedzi poświęcają na pracę. Wynika z niego, że więcej niż jeden na sześciu Szwedów przepracowuje więcej niż 6,2 nadgodzin tygodniowo.

W Szwecji zasady wynagradzania za nadgodziny są zazwyczaj ustalane w porozumieniu ze związkami zawodowymi lub są zawarte w indywidualnych kontraktach pracowników, jednak w rzeczywistości wiele osób nie wykazuje nadgodzin, gdyż nie chcą być postrzegani jako ci pracujący zbyt wolno lub za mało wydajnie.

W Sztokholmie ponad jedna trzecia osób wykonujących pracę w nadgodzinach nie dostaje za nią wynagrodzenia.

„W miejscach, gdzie ludzie stale mają nadgodziny, pracodawca musi zmienić organizację i zatrudnić więcej osób. (…) Pracownicy powinni być w stanie wykonać swoją pracę w czasie normalnych godzin pracy,” powiedział gazecie Dagens Nyheter Henrik Ehrenberg z związku Unionen.

W Sztokholmie 16 % ankietowanych powiedziało, że ma nadgodziny w pracy.
Najwyższy wskaźnik nadgodzin został zanotowany w gminie Jönköping, 18,4 %, a następnie w Halland 18,1. Pracownicy w Västernorrland, Norrbotten oraz Södermanland przepracowują najmniej nadgodzin w kraju.

W zeszły miesiącu raport Eurostatu podał przewidywaną liczbę lat jaką przepracują osoby, które w 2015 roku miały 15 lat.
Według tych prognoz najdłużej będą pracować obywatele Szwecji, średnio 41,2 lat, czyli prawie sześć lat dłużej niż uśredniony wynik dla wszystkich krajów europejskich.

Komentarz

Bądź pierwszym który skomentuje

avatar
wpDiscuz