Czerwona flaga ze złotym krzyżem jest używana w tym regionie już od wieków. Jednak do tej pory nie można jej było wieszać na oficjalnych uroczystościach obok szwedzkiej flagi, bo nie miała ona oficjalnego statusu.

Teraz rada Skanii zdecydowała się uznać flagę za oficjalny symbol regionu, akceptując wniosek jej przewodniczącego Henrika Fritzona. Fritzon podkreślał, że jest to najstarsza flaga regionu w Szwecji i jest bardzo popularna wśród jego mieszkańców.

Za przyjęciem uchwały głosowały wszystkie partie oprócz Partii Lewicowej.

Sara Svensson, przywódca regionalnego oddziału Partii Lewicowej określiła na swoim blogu uchwałę jako ‘protekcjonistyczną’ i ‘bardzo smutną’.

Svensson powiedziała, że jej partia ‘nie widzi powodu, aby wymuszać i zachęcać region Skanii do wzmacniania nastrojów nacjonalistycznych poprzez promowanie flagi’ i wezwała, aby zamiast tego skupić się na sprawach ekonomii.

Henrik Klackenberg – szwedzki urzędnik odpowiedzialny za państwową heraldykę, czyli między innymi za flagi i herby – sprzeciwiał się takiej uchwale uważając, że takie kolory są już używane w Uppsali oraz dodając, że flaga jest dość podobna do tej używanej przez norweski reżim faszystowski – Nasjonal Samling – w latach 1933-45.

Czerwona flaga ze złotym krzyżem jest również używana w Finlandii przez szwedzkojęzycznych Finów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.