Mężczyzna z Erytrei, który zamordował w Ikei matkę i jej syna w akcie zemsty na Szwecji za odrzucenie podania o azyl, domaga się odszkodowania za grożące mu wpisy na Facebooku.

W sierpniu 2015 roku, Abraham Ukbagabir wziął komplet noży w Ikei, sprawdził ich ostrość a następnie zabił nimi 55-letnią kobietę i jej 28-letniego syna.

W biurze imigracyjnym kilka godzin wcześniej usłyszał on, że jego podanie o azyl w Szwecji zostało odrzucone. Za to morderstwo otrzymał on wyrok dożywotniego więzienia.

„Odebrałem to jako przestępstwo przeciwko mojej osobie, wszyscy inni mogą zostać tylko nie ja,” powiedział morderca podczas swojego procesu.

„Aby osiągnąć wewnętrzny spokój i pokazać, że zostałem potraktowany niesprawiedliwie, dokonałem ataku.”

Wcześniej w tym roku prawnik mężczyzny złożył prośbę o przeniesienie go do rodzinnej Erytrei, gdyż otrzymuje on groźby i został już wielokrotnie pobity przez innych osadzonych.

Jednak według dokumentów, do których dotarła gazeta Expressen, mężczyzna domaga się odszkodowania za posty zamieszczone w mediach społecznościowych, które według niego stanowią zagrożenie jego bezpieczeństwa.

„Powinien być martwy a nie tylko pobity,” napisał zeszłej zimy jakiś mężczyzna na Facebooku, za co został teraz oskarżony o zniesławienie.

W innym komentarzy anonimowy 45-latek ‘pisał pogardliwie o kolorze skóry zabójcy,’ i zastanawiał się jak ciężko jest ‘złamać kark’ imigrantowi z Afryki.

„Takie komentarze mogą spowodować, że Ukbagabir będzie narażony na jeszcze więcej przemocy,” powiedział prokurator.

„Dodatkowym czynnikiem obciążającym, który musi być brany pod uwagę jest to, że nawoływanie do przestępstwa było motywowane kolorem skóry skazanego.”

Nazwany przez prasę ‘mordercą z Ikei’ Erytrejczyk domaga się 5,000 koron  (~2,100 zł) odszkodowania za te posty zamieszczone na Facebooku.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.