Duńskie służby celne pokazały pojazd wyposażony w urządzenie rentgenowskie pozwalające na prześwietlanie przemytników w celu wykrycia przenoszonych narkotyków.

Tak wyposażony pojazd, pierwszy na świecie, będzie krążył po Danii i sprawdzał osoby podejrzewane o przemyt narkotyków.

„Przemytnicy są coraz bardziej kreatywni, musimy więc mieć pewność, że za nimi nadążamy,” wyjaśnił w oświadczeniu prasowym Preben Bucholtz, wiceprezes Duńskiej Służby Podatkowej.

„Nowy skaner jest ważnym narzędziem, które to celnicy będą wykorzystywać w swojej codziennej walce z napływem narkotyków do kraju.”

Bucholtz powiedział, że jedną z zalet systemu jest szybkość z jaką podejrzenia o przemyt mogą zostać potwierdzone lub oddalone, minimalizuje to zatem uciążliwości dla osób podróżujących.

Osoby podejrzewane o przenoszenie narkotyków stają na specjalnej platformie w samochodzie i zostają prześwietlone w pełnym ubraniu.

Wykwalifikowany operator urządzenia, przegląda dwa zdjęcia, jedno całego ciała, a drugie tylko tułowia. Jeśli skan wykaże jakieś podejrzane przedmioty, osoba taka zostanie przekazana policji do dokładnej kontroli.

Nowojorska policja była krytykowana za używanie wojskowych skanerów rentgenowskich pozwalających przyglądać się temu co znajduje się za ścianą. Duńskie służby celne są pierwszymi na świecie, które postanowiły używać skanerów na ulicach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.