Duńczycy mają najwyższe wydatki mieszkaniowe w całej Unii Europejskiej

1578

Nigdzie w całej UE mieszkańcy nie wydają na podstawowe wydatki mieszkaniowe tak dużo jak w Danii.

Według nowych danych Eurostatu, w duńskich gospodarstwach domowych 29,3 % dochodów wydawane jest na mieszkanie i podstawowe media takie jak woda, prąd i gaz.

Średnia dla całej UE wydatków na cele mieszkaniowe to 24,4 % dochodów gospodarstwa domowego.
Zaraz za Danią najdroższymi krajami są Finlandia, Francja oraz Szwecja. Najtaniej jest na Malcie, gdzie jest to zaledwie 10,1 % zarobków.

Dania jest nie tylko najdroższa pod tym względem w całej Unii, ale również zanotowała jeden z największych wzrostów takich wydatków w ciągu ostatniej dekady. Pomiędzy rokiem 2005 a 2015 wydatki na cele mieszkalne wzrosły w Danii o 3,1 punktu procentowego. To ósmy wynik wśród 28 krajów wspólnoty.

Nowe badania nie przedstawiają szczegółów, jednak z poprzednich analiz Europejskiego Stowarzyszenia Elektryków Eurelectric wiadomo, że Duńczycy płacą najwyższe rachunki za prąd w całej Unii, głównie za sprawa podatków i różnych opłat.

Podczas gdy wydatki na cele mieszkaniowe w Dani są tak wysokie, inne dziedziny są często poniżej średniej unijnej. Na przykład Duńczycy wydają tylko 10 % swoich dochodów na jedzenie, troszkę mniej niż średnia unijna, ale około 3 razy mniej niż wydają Rumunii.

Duńczycy są powyżej średniej unijnej, jeśli chodzi o wydatki na samochody, głównie z powodu 150 % podatku przy rejestracji.

Jednak jeśli chodzi o całość usług transportowych, komunikacji, wyposażenia mieszkań, ubrań oraz ubezpieczeń duńskie koszty plasują się dokładnie w średniej unijnej lub tuż poniżej jej.

Komentarz

2 Komentarze na "Duńczycy mają najwyższe wydatki mieszkaniowe w całej Unii Europejskiej"

avatar
Iza
Gość

W Danii opłaty mają adekwatne do zarobków. Co my Polacy mamy powiedziec. Ja zarabiam 1500 zł opłaty wynoszą 1100 zł i mieszkam sama dziecko juz dorosłe wyprowadzilo się. Pozostaje tylko na życie! SKANDAL. Pozdrawiam.

kasia
Gość

Jeśli ja zarabiam 1200 zł netto a mój partner 1500 zł netto. Za wynajem przeciętnego dwupokojowego mieszkania plus media płacimy 1300 zł, to ile to %?? Bo nie ogarniam Danii 😀

wpDiscuz