Drag Queen ‘Pani cycata’ i ‘Bezwstydna miss’ będą nauczać dzieci w bibliotece w Malmö o równości i braku strachu przed imigrantami.

Od 17 lutego w miejskiej bibliotece w Malmö rozpocznie się cykl Opowieści Drag Queen, podczas którego mężczyźni przebrani za kobiety będą czytać dzieciom bajki zachęcające do eksperymentowania ze swoją płcią.

„Jako biblioteka z certyfikatem LGBT chcemy podejmować się aktywnych działań,” powiedział przedstawiciel biblioteki Johan Björkwall. „Kiedy więc zwrócono się do nas z taką propozycją powiedzieliśmy tak.”

Stefan Anderson i jego mąż Mats, weterani działań Drag Queen, którzy obaj pracowali z młodymi ludźmi, po raz pierwszy opowiadali dzieciom historyjki w strojach swoich alter egos ‘Pani cycatej’ i ‘Bezwstydnej miss’ na zeszłorocznej paradzie Malmö Pride. Zainspirowali się oni podobnym projektem mającym miejsce w San Francisco.

„Drag Queen są zazwyczaj widoczne tylko w telewizji lub w nocnych klubach a także na paradach, więc nie często mają one kontakt z dziećmi,” narzeka Stefan uważając, że Opowieści Drag Queen będą „bardzo użyteczne dla dzieci.”

Poprzez bajki i historyjki dzieci mają nauczyć się, że „ważne jest łamanie tabu i norm społecznych,” mówi Anderson i dodaje: „Chcemy dzieciom pokazać, że fajnie jest nie mieć żadnych ograniczeń.”

Para zamierza stosować podczas spotkań także wesołe zabawy, które mają podkreślać, że wszyscy są równi i nauczyć dzieci, że nie powinny się bać imigrantów.

„Każdy jest inny. Pochodzimy z różnych miejsc, różnych kultur, jesteśmy różni i każdy z nas inaczej się zachowuje. Ważne jest, aby nie obawiać się nieznanego,” powiedział Stefan w wywiadzie udzielonym Malmö24.se.

Pionierska zazwyczaj we wprowadzaniu neutralnego płciowo środowiska, progresywnych programów społecznych i prezentowaniu stylu życia LGBT dzieciom Szwecja, została w tyle za Wielką Brytania, która przoduje w tej dziedzinie od czasu rozpoczęcia przez rząd kampanii walki z nienawiścią.
Breitbart London pisała wcześniej o spotkaniach z Drag Queen odbywających się w angielskich przedszkolach, gdzie mężczyźni w swoich przebraniach rozmawiają z dziećmi, co podobno wpływa na to, że dwu i trzylatki popełniają w późniejszym życiu mniej ‘przestępstw z nienawiści.’