Rodzicom w całej Szwecji właśnie przypomniano, że od nowego roku nie będą musieli płacić za leki dla swoich dzieci, do póki nie ukończą one 18 roku życia.

Od 1 stycznia 2016 roku wszystkim dzieciom w Szwecji będą przysługiwały bezpłatne leki przypisywane przez lekarzy, ma to na celu zwiększenie dbania o zdrowie, zwłaszcza w uboższych rodzinach.

Obecnie rodzice w Szwecji płacili za leki dla swoich dzieci do sumy 2,220 koron (~1000 zł) na rodzinę, refundacja następowała dopiero po osiągnięciu tego limitu.

Szwedzki parlament kilka miesięcy temu głosował nad zmianą tego prawa, „wyrównać opiekę zdrowotną wszystkich dzieci, oraz zmniejszyć nierówności w ochronie zdrowie w różnych grupach społeczno-ekonomicznych”.

Prawo to będzie dotyczyć wszystkich dzieci w Szwecji, także imigrantów, osób poszukujących azylu oraz dzieci przebywających w kraju nielegalnie bez dokumentów.

Będą jednak pewne grupy leków wyłączone z nowych zasad, niektóre preparaty ziołowe oraz leki wspomagające rzucanie palenia.

Szwedzkie związki reprezentujące przemysł farmaceutyczny oświadczyły w piątek, że podoba im się nowe prawo, mają jednak zastrzeżenia czy wszystko zostało dokładnie przemyślane i dobrze skonstruowane.

Zniesienie opłat za leki dla dzieci jest częścią większej liczby reform opieki zdrowotnej wprowadzonych w ostatnim czasie. Między innymi, od końca następnego lata dostępna będzie darmowa mammografia, od lata 2017 dostępne będą darmowe tabletki antykoncepcyjne dla kobiet poniżej 20 lat.

W Szwecji obowiązuje także bezpłatna opieka dentystyczna do 19 roku życia, a we wrześniu ogłoszono, że od 2018 będzie ona dostępna do wieku 23 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.