-Reklama-

Rząd przedstawił plan działania, mający na celu ograniczenie zużycia plastiku. Ma dojść do zakazu korzystania z toreb foliowych.

Reklamówki foliowe są niewielkie, mało pojemne i psują się relatywnie szybko, za sprawą swej delikatności. Najczęściej korzystamy z nich tylko raz, a potem trafiają do śmieci. Często pakuje się w nich jedzenie na wynos (np. porcję kebaba).

Serwis Politiken.dk informuje, że już wkrótce wręczanie foliówek za darmo – na przykład w supermarketach – będzie zakazane.

„W ten sposób ograniczone zostanie zużycie jednorazowych toreb plastikowych. Klienci sklepów będą też musieli zastanowić się, ile tego typu toreb potrzebują”, powiedział Jakob Ellemann-Jensen – minister środowiska i rolnictwa.

Duńska Izba Handlowa (Dansk Erhverv) wsparła tę inicjatywę. Jakob Lamm Zeuthen, rzecznik ds. polityki ekologicznej, wydał w tej sprawie oświadczenie:

„Wierzymy, że plastikowe torby nie powinny być darmowe. Kiedy staną się płatne, klienci nadadzą im pewną wartość, będą dążyli do ponownego użycia toreb, nie wyrzucając ich przedwcześnie do kosza na śmieci.”

Podobny pogląd na sprawę ma grupa lobbingowa Plastic Change (Plastikowa Zmiana):

„Reklamówki i torebki plastikowe powinny być wręczane odpłatnie, bo w ten sposób coraz więcej ludzi będzie z nich rezygnowało. Cieszymy się, że wprowadzony zostanie zakaz darmowej dystrybucji foliówek”, powiedziała Lisbeth Engbo z wydziału komunikacji Plastic Change.

W niektórych duńskich supermarketach już teraz płaci się za torby wielokrotnego użytku, a na wyspach Samsø oraz Møn kompletnie wyeliminowano foliowe torebki.