Dania bierze, wraz z USA i Koreą Południową, udział w wojskowych ćwiczeniach komputerowych dotyczących obrony przed posiadającą arsenał nuklearny Koreą Północną.

We wspólnych ćwiczeniach USA i Korei Południowej Dania odgrywa kluczową rolę. Według agencji Reuters komputerowe symulacje dotyczą ‘planów przygotowania się na wojnę z posiadającą broń atomową Koreą Północną.’

Udział Duńczyków w 10 dniowych ćwiczeniach ‘Ulchi-Freedom Guardian’ w pobliżu koreańskiej stolicy Seulu jest bardzo mały w porównaniu z zaangażowaniem wojsk amerykańskich.

Værnsfælles Forsvarskommando, czyli Duńskie Dowództwo Obrony poinformowało, że po raz siódmy Dania bierze udział w tych ćwiczeniach i na miejscu są dwaj oficerowie lotnictwa.

Według agencji Reuters komputerowe symulacje dotyczą przygotowania do walki z posiadającą atomowy arsenał Koreą Północną.

Niedawno prezydent Donald Trump straszył  ‘ogniem i furią’ jakie mają być odpowiedzią USA na dalsze rozwijanie przez Koreę Północną broni rakietowej i atomowej prowadzone przez reżim Kim Dzong Una.

Według Reutersa zarówno USA jak i Korea Południowa zapewniają, że obecne ćwiczenia dotyczą tylko i wyłącznie obrony przed atakiem.

Korea Północna uważa ćwiczenia za przygotowania do inwazji i wystrzeliwuje rakiety oraz podejmuje inne działania, aby okazać swoje niezadowolenie z przeprowadzania takich i podobnych ćwiczeń.

Liselotte Odgaard, specjalistka ds. Azji oraz dyplomacji w Duńskiej Akademii Wojskowej (Forsvarsakademiet) uważa, że duński udział w tych ćwiczeniach nie spowoduje problemów dyplomatycznych dla tego skandynawskiego państwa.

„To jest w duńskim interesie popierać USA i jego sojuszników. I właśnie to robimy biorąc udział w ćwiczeniach,” powiedziała.

Ćwiczenia będą trwały do 31 sierpnia. Biorą w nich udział także przedstawiciele Australii, Wielkiej Brytanii, Kanady, Kolumbii, Holandii oraz Nowej Zelandii.    

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.