Mieszkasz w Smalandii i zastanawiasz się o co chodzi z pierwszym czwartkiem marca? Tutaj dowiesz się wszystkiego co powinieneś wiedzieć na temat coraz popularniejszego „fössta tossdan i mass”.

Dzisiaj jest pierwszy czwartek marca, zwyczajny i nudny „första torsdagen i mars” w całej Szwecji. No może nie w całej, mieszkańcy Smalandii na południu obchodzą dzisiaj wyjątkowy dzień nazywany „fössta tossdan i mass” i zajadają się marcepanowym ciastem, ile tylko dadzą radę wchłonąć!

Ale dlaczego? Czy to obchody jakiegoś historycznego wydarzenia? Urodziny kogoś znanego ze Smalandii? A może święto religijne? Żadne z powyższych.

To raczej świętowanie sposobu mówienia mieszkańców Smalandii. Tutejsi ludzie po prostu inaczej wymawiają „första torsdagen i mars” i w ich wymowie z pomijanym ‘r’ brzmi to jak „fössta tossdan i mass”.

Mieszkańcy Smalandii są bardzo dumni ze swojego sposobu mówienia. Więc 5 lat temu tutejszy mieszkaniec Jonas Sveningsson stworzył specjalną stronę na facebooku poświęconą temu świętu. Aktualnie strona ma około 7,500 polubień.

Żadne świętowanie w Szwecji nie może odbyć się bez specjalnych zwyczajów kulinarnych, więc do celebracji tego święta wybrano ciasto marcepanowe. Dlaczego akurat ciasto marcepanowe? Ma to oczywiście związek z tutejszym sposobem akcentowania. Nudne „marsipan tårta” staje się tutaj znacznie fajniejszym „massipan tååta”. Smalandczycy, tak jak wszyscy Szwedzi, lubią mieć jakiś pretekst do objadania się swoimi ulubionymi słodyczami.

Smalandczycy są również dumni ze znanych osób pochodzących z tego regionu: stąd wywodzi się Astrid Lindgren, IKEA oraz Agnetha Fältskog z ABBY, trzy światowe ikony ze Szwecji.

„Obecnie to święto obchodzone jest w całej Smalandii, a my jesteśmy dumni z tego, że tak wiele wielkich firm i znanych osób pochodzi z tego regionu,” powiedział Meénakshi Bredberg.

Z miłości do tego nieoficjalnego święta i do marcepanowego ciasta, Bredberg stworzył w zeszłym roku specjalne wydarzenie na facebooku. Tegoroczna edycja tego wydarzenia też okazała się hitem i na celebrację „fössta tossdan i mass” zapisało się 8,000 osób.

Więc wiesz już, dlaczego ludzie w Smalandii objadają się ciastem marcepanowym i świętują swój sposób mówienia w „fössta tossdan i mass”.

Smalandia nie jest jedynym regionem Szwecji ze swoimi własnymi sposobami używania języka szwedzkiego. W Skanii też znajdziecie wiele słów występujących tylko tam.