Szwedzkie władze zezwoliły 14-letniej ciężarnej imigrantce na mieszkanie ze swoim 25-letnim ‘mężem’. Kilka miesięcy później został on aresztowany za gwałty na nieletniej ‘żonie’.

Czternastolatka przyjechała do Szwecji w grudniu 2015 roku i w momencie przyjazdu była już w ciąży. Władze zezwoliły jej na zamieszkanie w ośrodku dla uchodźców w Gnosjö, aby mogła przebywać ze swoim ‘mężem’, którego jak twierdziła poślubiła kilka miesięcy wcześniej.

Po tym jak 25-letni imigrant został aresztowany za gwałty na nieletniej Szwedzki Komitet Spraw Socjalnych przeniósł ją do domu dla nieletnich uchodźców. Przypadek ten jest obecnie obiektem śledztwa Inspektoratu Zdrowia i Opieki Socjalnej (IVO), napisał szwedzki magazyn prawny Dagens Juridik.

Według ustaleń IVO Komitet Spraw Socjalnych przestał się kontaktować z nieletnią imigrantką po tym jak zamieszkała ona z jej starszym mężem. Według IVO kontakty takie zostały wznowione dopiero po aresztowaniu mężczyzny za gwałty na ‘żonie’.

Według IVO osoby zajmujące się sprawą dziewczyny powinny zdawać sobie sprawę, że ‘niezależnie od miejsca jej przebywania wymagała ona natychmiastowej opieki.’

„Taka opieka powinna być udokumentowana,” napisano w raporcie, który dodaje również, że powinni oni „rozważyć złożenie zawiadomienia do policji o popełnieniu przestępstwa w stosunku do osoby nieletniej.”

Do tej pory reakcją gminy na raport IVO była obietnica, że przyjrzą się oni swoim ‘niedociągnięciom’ oraz zapewnienie, że opracują instrukcję jak działać w podobnych przypadkach. Do tej pory IVO nie podjęło żadnych konkretnych decyzji i dalej prowadzi postępowanie w sprawie działań lokalnych władz.

Nieletnie żony są wraz z napływającymi do Europy imigrantami coraz częstszym zjawiskiem. W Niemczech raportu mówią nawet o 1,000 małżeństw z dziećmi, ale wiele osób uważa, że ta liczba jest znacznie większa.

Takie przypadki nie są także nieznane w Skandynawii. W zeszłym roku sąd w Danii uznał, że brak zgody na małżeństwo nieletniej dziewczyny z dorosłym imigrantem było naruszeniem ich praw pomimo tego, że jest to sprzeczne z prawem duńskim.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.