W tym roku chęć zmiany płci w Danii wyraziło dwa razy więcej dzieci niż wynosiły przewidywania.

Od stycznia Klinika Seksuologiczna w Kopenhadze oferuje terapię hormonalna wszystkim nieletnim, którzy uważają, że urodzili się nie z tą płcią biologiczną co powinni.

Klinika przewidywało, że zgłosi się do nie około 50 nieletnich, jednak ich liczba zaledwie w ciągu pierwszych 6 miesięcy przekroczyła 130 osób, podała w środę agencja Ritzau.

W Danii, dzieci od 12 roku życia być poddawane terapii obniżającej poziom hormonów, zwanej także blokowaniem dojrzewania, aby zahamować rozwój organów płciowych oraz powstrzymać takie zmiany jak pojawianie się owłosienia u chłopców albo miesiączka u dziewczynek.
Gdy osoby takie osiągną wiek 16 lat mogą być poddane pełnej terapii hormonalnej w większości już nieodwracalnej.

Domaganie się zmian płci przez dzieci nie dziwi duńskiej LGBT, organizacji gejów, lesbijek, biseksualistów oraz osób transpłciowych.

„Duża liczba zgłoszeń w krajach nordyckich jest spowodowana tym, że bardzo późno zaoferowano tutaj taką terapię,” powiedziała przedstawicielka tej organizacji Linda Thor Pedersen.

„Znacznie więcej dzieci może teraz otrzymać pomoc i zdecydować się czy chce terapii jeszcze przed okresem dojrzewania,” dodała.

Pedersen powiedziała, że zmiany jakie zachodzą w ciele podczas dojrzewania znacznie utrudniają późniejszą zmianę płci.

„U transpłciowych dziewczynek pozostają większe jabłka Adama, a transpłciowi chłopcy mają szersze biodra. To są rzeczy, z którymi pozostaną już na zawsze, bo nie można tego zmienić operacyjnie.”

Według raportu Jyllands-Posten nie tylko w Danii coraz więcej nieletnich zgłasza chęć zmiany płci. W Szwecji, w 2012 roku terapię przechodziło zaledwie czworo dzieci, w tym roku ma to być około 200.

W Wielkiej Brytanii według danych kliniki zmiany płci The Tavistock and Portman NHS Foundation Trust liczba dzieci chcących zmiany wzrosła z 97 w 2009/10 roku do 1,419 w 2015/16 roku.
Od 1 stycznia ‘bycie osobą transpłciową’ nie będzie już w Danii klasyfikowane jako choroba psychiczna co uznane została za wielki krok dla całej światowej populacji osób transpłciowych.

Dzieci mogą legalnie zmienić swoją płeć