Po rządowych analizach pojawiła się nowa propozycja uregulowań przepisów dotyczących taksówek. Propozycja ta uniemożliwia firmom organizującym współdzielenie się samochodami na przynoszenie zysków.

Komisja prowadząca badania nad tym zagadnieniem uznała, że firmy zajmujące się dla zysku taką działalności np. UberPOP, która to usługa została ostatnio zakończona w Szwecji, powinny być objęte takimi samymi przepisami jak taksówki.

Komisja stwierdziła, że ci którzy chcą prowadzić biznes działający podobnie jak taksówki, powinni mieć taki sam obowiązek posiadania taksometru – co mocno uderza w Ubera, w którym kierowcy używają swoich prywatnych samochodów. Dopuszczalne mają być jednak inne rozwiązania spełniające tą samą funkcję co taksometr.

Pojazdy bez liczników, dalej będą mogły prowadzić przewozy, ale tylko w sytuacji gdy zostaną zamówione wcześniej przez specjalną aplikację oraz będą posiadały ‘specjalne wyposażenie dla samochodów przewozowych,’ które ma rejestrować dane z przejazdów oraz pozwalać władzom na sprawdzanie czy zapłacone zostały wszystkie konieczne opłaty i podatki.

Szwedzkie Stowarzyszenie Taksówkarzy, które walczyło z Uberem i innymi firmami oferującymi różne rodzaje udostępniania samochodów, które nie musiały instalować taksometrów bardzo dobrze przyjęło raport komisji.

„Widzimy to bardzo pozytywnie, naprawdę,” powiedział dyrektor stowarzyszenia Claudio Skubla.

Dyrektor Ubera w Szwecji powiedział jednak, że nowe przepisy nie nadążają za trendami.

„Spodziewałem się więcej, Szwecja będzie teraz zacofana. Rządy na całym świecie przez dekady namawiały ludzi do dzielenia się swoimi samochodami, jednak nie było technologii mogącej połączyć ludzi i zjednoczyć inicjatywę łączenia podróży,” powiedział Martin Hedevåg.   

„Teraz jest taka technologia, jednak obecne propozycje nie pozwalają zarabiać na masowym dzieleniu się samochodami.”

UberPOP, pochodząca z USA inicjatywa tanich przejazdów prywatnymi samochodami, została wycofana ze Szwecji w zeszłym tygodniu po serii wyroków skazujących kierowców za nielegalną działalność taksówkarską.