Gazeta Sydsvenskan informuje, że imigranci z UE regularnie nocują przy międzynarodowej szkole w Malmö.

Według gazety po rozebraniu dwóch obozów w zeszłym roku, brak miejsc schronienia dla bezdomnych jest coraz bardziej odczuwalny.

Pracownicy szkoły często rozpoczynają swój dzień od budzenia imigrantów śpiących w namiotach przed szkołą.

„Sytuacja w oczywisty sposób jest niepokojąca,” powiedziała dyrektorka szkoły Christina Hagelin.

Na jesień zaobserwowano znaczny wzrost ilości osób nocujących pod szkołą, na początku spali oni w śpiworach pod gołym niebem, a gdy zaczęło się robić zimniej pojawiły się także namioty.

W środę wielu uczniów obserwowało, jak policjanci prosili dwie osoby o zwinięcie namiotu i opuszczenie terenu szkoły.

„Myślę, że to sąsiedzi zadzwonili [na policję]. Ale jest to problem ciągle powracający,” powiedziała Hagelin gazecie Sydsvenskan.

„To straszne, że musi to tak wyglądać,” dodała dyrektorka.

Obóz dla imigrantów z UE w Malmö Pildammsparken został zlikwidowany wiosną 2015 roku. Drugi obóz w pobliżu Industrigatan w centrum miasta, został zamknięty w listopadzie tego roku.

Przed likwidacją na obozy składano wiele skarg, dotyczących między innymi zaśmiecania. Pojawiły się także grupy wspierające imigrantów z UE.

Malmö posiada około 40 miejsc noclegowych dla osób bezdomnych.

„W tym roku osób potrzebujących takiego miejsca jest znacznie więcej niż w poprzednim roku. Praktycznie cały czas wszystkie miejsca są zajęte,” powiedział pastor Andreas Wessmann z kościoła Pingskyrkan, który prowadzi schronisko dla bezdomnych.

Pierre Douhan z policji w Malmö potwierdził, że obozowanie pod szkołą zostało zakazane, ale sytuacja nie została jeszcze do końca rozwiązana.

„Obozowanie w mieście jest zakazane, jednak jest to znacznie większy problem. Ci ludzi są poszkodowani na wiele sposobów,” powiedział Douhan.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.