Wielka akcja antynarkotykowa w Szwecji doprowadziła do wykrycia przemytu 300 kg marihuany wartej miliony dolarów.

W zeszłym tygodniu aresztowanych zostało dwóch mężczyzn opuszczających prom który przybył do Karlskrony w południowej Szwecji z Gdyni. Według SVT w ich ciężarówce znaleziono prawie 300 kg marihuany.

Jak podaje Tullverket – Szwedzka Agencja Celna – może ona być warta nawet 30 milionów koron (~13,3 mln zł).

„To w oczywiste, że istnieje tutaj pewna sieć przerzutowa i że to musi ją zaboleć. Mówimy o wielkiej sumie pieniędzy,” powiedział SVT Sven-Petr Ohlsson z Tullverket.

Jest to jeden z największych transportów narkotyków odkryty w Szwecji w ostatnich latach i wpisuje się on w pewien typowy schemat.

W 2012 roku Tullverket odnalazła 400 kg marihuany w ciężarówce w porcie Helsingborg na południowym zachodzie kraju. Wyceniano ją wtedy na około 40 milionów koron (~17,8 mln zł).

„To zorganizowana działalność, gdzie ciężarówki przybywają do Szwecji jak konie trojańskie. Ukrywają się one w dużej ilości pojazdów zjeżdżających z promu. To właśnie jedną z takich ciężarówek zatrzymaliśmy w Karlskronie,” wyjaśnił Ohlsson.

Dwóch mężczyzn jadących w ciężarówce pozostaje w areszcie, oskarżeni są oni o przemyt narkotyków. W tej sprawie będą jeszcze trwały dalsze przesłuchania.

Pomimo swojej opinii bardzo postępowego narodu, Szwedzi mają ostre podejście do sprawy nielegalnych używek. W lipcu 2015 roku dwóch mężczyzn zostało skazanych łącznie na 5,5 roku więzienia za wyhodowanie 31,5 kg marihuany w budynku nieużywanej szkoły.

W tym samym miesiącu Amerykański raper Snoop Dogg został zatrzymany za podejrzenie zażywania narkotyków po koncercie w Uppsali. Śledztwo to zostało później umorzone. Testy przeprowadzone u rapera wykazały, że zażywał on narkotyki, jednak nie udowodniono, że miało to miejsce na terytorium Szwecji.