Po nalocie na mieszkania 50 osób podejrzewanych o internetową pedofilię zatrzymano 17 podejrzanych, to największa akcja tego typu w szwedzkiej historii.

Akcja miała miejsce we wtorkowy poranek i brała w niej udział policja ze wszystkich siedmiu regionów. Prokurator wydał nakazy zatrzymania i przesłuchania 50 osób, a także zezwolił na przeszukanie ich domów.

„Zidentyfikowaliśmy adresy IP powiązane z takimi materiałami. Cześć z osób jest jednak nie do wyśledzenia, gdyż ich operatorzy nie chcę ujawnić uch danych,” powiedział Anders Ahlqvist, policyjny ekspert od przestępstw internetowych.

Łącznie 17 osób zostało zatrzymanych pod zarzutem rozpowszechniania materiałów z dziecięcą pornografią.

Osiem osób zostało zatrzymanych w regionie Västra Götaland na zachodnim wybrzeżu Szwecji, a dwóch mężczyzn w południowo-wschodnim okręgu Kalmar. Wszyscy podejrzani to mężczyźni w wieku od 30 do 60 lat.

Siedem osób zostało przesłuchanych jeszcze przed wtorkową akcją, gdyż albo posiadają one własne dzieci albo pracują z dziećmi.

„W około 10 przypadkach, przyśpieszyliśmy działania ze względu na to, że podejrzani mieli dostęp do dzieci. Wtedy nie czekaliśmy na skoordynowaną akcję,” powiedział Ahlqvist.

Policja nie podaje szczegółów przestępstw popełnionych przez zatrzymanych, gdyż wiele zależy od przesłuchań i analizy zebranych zdjęć i filmów.